XXII Letnie Igrzyska Głuchych. Wszystkie kolory medali

Na przełomie lipca i sierpnia br. przez dziesięć dni trwały w Sofii XXII Letnie Igrzyska Głuchych. Z zakończonej 4 sierpnia imprezy polscy sportowcy wrócili z czterema medalami, co dało naszemu krajowi 18. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Dwa medale złote w pływaniu wywalczył Artur Pióro, srebrny w biegu maratońskim zdobyła Edyta Zaręba, a brązowy w judo – Natalia Brzykcy. W igrzyskach udział wzięło 90 reprezentacji i ponad 2800 zawodników.

Polak gwiazdą igrzysk

Polacy w zasadzie powielili swój medalowy dorobek z poprzednich igrzysk, jakie odbyły się w Taipei cztery lata temu (nazywały się Letnie Igrzyska Osób Niesłyszących), gdzie także wywalczyli 4 medale; przypomnijmy – złoto Rafał Nowak na 3 000 m z przeszkodami, srebro Magdalena Bachmiatuk w trójskoku a multimedalistą został Artur Pióro zdobywając srebro w pływaniu na 1 500 m dowolnym i brąz 400 m dowolnym. W Sofii Artur Pióro – głuchoniemy pływak z Sosnowca, 22-letni zawodnik AZS AWF Katowice, zdeklasował rywali na swym koronnym dystansie 1 500 m. Dając popis swoich umiejętności, uzyskał czas 16:12.84 a to oznaczało, że zdobywając złoty medal o ponad 12 sek. wyprzedził Vitalija Obotina z Rosji i aż o 42 sek. trzeciego na finiszu Włocha, Luca Germano. W pływaniu, dyscyplinie w której o lokacie decydują często setne i tysięczne części sekundy, taka przewaga jest druzgocąca. Z kolei na dystansie 400 m stylem dowolnym, osiągając czas 4:05.01, Artur Pióro ustanowił przy okazji złotego medalu, nowy rekord igrzysk głuchych. Zresztą – dla tego zawodnika bicie rekordów to chleb powszedni; ma na koncie aż 347 (!) rekordów Polski i cztery świata, jest także mistrzem świata i Europy.

Pływak nie słyszy od urodzenia. Ma uszkodzone przewodnictwo nerwowe a przyczyna tej niepełnosprawności pozostaje nieznana. Artur praktycznie nie słyszy wysokich tonów, a niskie tylko w bardzo mocnym aparacie słuchowym. Treningi zaczął mając sześć lat; najpierw w Sosnowcu, potem w Katowicach, a jego trenerem od początku kariery do dziś, jest Marek Jabczyk. W Katowicach Artur trenuje ze słyszącymi, ma też w dorobku medale „normalnych” mistrzostw Polski w sztafecie, w barwach klubu AZS AWF Katowice.

Pierwsza w historii

Choć igrzyska odbywały się w Bułgarii, to jedna z konkurencji rozegrana została w Niemczech. W miejscowości Fuessen odbyła się bodaj najbardziej olimpijska z dyscyplin – maraton. Złoto zdobyła Szwajcarka Jacqueline Keller z czasem 3.16,59. O zaledwie niepełne 3 minuty gorsza była Edyta Zaręba, na trzecim miejscu uplasowała się Melanie Jewett (Wielka Brytania) – 3.23,53. Najważniejsze – sukces Edyty Zaręby tym większy, że jej medal jest pierwszym wywalczonym na tym dystansie w historii startów Polaków. Zawodniczka klubu Spartan Lublin na co dzień mieszka w Zwierzyńcu i tam trenuje. Jest wielokrotną medalistką mistrzostw świata i Europy wśród sportowców niesłyszących.

Co ciekawe, Edyta Zaręba wcale nie jest specjalistką od maratonu! Doskonale to prezentuje krótkie przypomnienie jej startów. Urodzona w 1982 roku zawodniczka jest 3- krotną uczestniczką Letnich Olimpiad Głuchych ale w Rzymie (2001) startowała… w  sztafecie 4 x 100 m zajmując z koleżankami szóste miejsce, podobnie jak w sztafecie 4 x 400 m, w Melbourne (2005) – szóste miejsce, 800m – czwarte miejsce. W Taipei 2009  zaliczyła niezbyt udany występ – zakwalifikowała się na 800 m, nie ukończyła występu w finale na 5 000 m. Była uczestniczką Mistrzostw Świata Głuchych zdobywając w Izmirze (2008) brązowy medal na 5000 m, Mistrzostw Europy Głuchych: Tallin 2003 – brąz na 800 m, Sofia 2007 – srebro na 1500m i brąz na 5000 m, Halowych Mistrzostw Europy Głuchych, Mistrzostw Europy Głuchych w Biegach Przełajowych, Międzynarodowych Zawodów LA w Koblencji i Karlsruhe. Mistrzyni Polski niesłyszących LA na 200, 400, 800 i 1500 m, mistrzyni Polski niesłyszących w biegach przełajowych na 4000m. Jak widać Edyta jest zawodniczką niebywale wręcz wszechstronną…

Brązowy medal…

…w judo (kategoria powyżej 70 kg) zdobyła Natalia Brzykcy, zawodniczka klubu Akademia Judo Poznań. Wychowanka UKS Samson z Kobylina została dwa lata temu sportowcem roku powiatu krotoszyńskiego, poznańska prasa nazywa ją królową dohyo (termin z walk sumo), uznając jej występ za sukces wielkopolskiego sportu. Na igrzyskach zdobyła pierwszy medal w historii polskiego judo niesłyszących. Przypomnijmy, że medal tego samego koloru wywalczyła podczas tegorocznych Mistrzostw Europy w Sumo. W sumie były to dwa medale, bo w kategorii open i drużynie, a jej start uznano za najlepszy od dziesięciu lat. O medal w sumo walczyła z Ukrainką, wicemistrzynią świata z Hong Kongu. Na tych zawodach Natalia uwierzyła w siebie, uznając, że nie trzeba mieć potężnej masy ciała by wygrywać w tym sporcie z najlepszymi na świecie i to mimo niepełnosprawności. W Sofii Natalia w pierwszej walce wygrała z reprezentantką Turcji Aydin Munife, w drugiej pokonała zawodniczkę z Ukrainy Oksanę Kravchenko. O wejście do finału stoczyła przegraną walkę z mistrzynią świata Natalią Drozdovą, która zdobyła złoty medal igrzysk a nasza zawodniczka walkę o brąz z wygrała z Mongołką Gantumur Lkhagvasuren. Najciekawsze, że Natalia Brzykcy judo trenuje zaledwie od trzech miesięcy! W świecie sportu znana była do tej pory jako utalentowana zawodniczka sumo…
W jednym z wywiadów powiedziała: – Jestem z siebie bardzo dumna, ponieważ nie spodziewałam się medalu a szczególnie na igrzyskach, ponieważ był to mój pierwszy start w tak ważnych zawodach i rywalizacja była bardzo trudna. Mimo wszystko dałam z siebie co mogłam. Jest to też zasługa mojego trenera Radka Miśkiewicza, który do końca mnie mobilizował i motywował do ciężkiej pracy na obozach. Jestem mu bardzo za to wdzięczna.

Blisko podium była kobieca drużyna piłki nożnej, która w meczu o brąz przegrała z reprezentacją Wielkiej Brytanii 4:6. W finale Amerykanki wygrały z Rosjankami 2:1. W piłce siatkowej nasza drużyna kobiet zajęła szóste miejsce.

Wyniki

W Sofii polscy sportowcy wystąpili w bowlingu (6 osób), judo (3), lekkoatletyce (13), pływaniu (11), siatkówce plażowej mężczyzn (4), tenisie stołowym (5) oraz dwóch grach zespołowych kobiet – piłce siatkowej (11) i nożnej (19).

Tabela medalowa 22. Letnich Igrzysk Głuchych Sofia 2013

Złote Srebrne Brązowe Razem

1.      Rosja                                   67          52      58         177
2.     Ukraina                               21         30      37            88
3.     Korea Płd.                           19         11      12            42
4.     Białoruś                               12         11       4            27
5.     Chiny                                   12           5       8            25
6.     USA                                      9            8      12           29
7.     Turcja                                    7           9      17            33
8.     Iran                                        7           4      21            32
9.     Kenia                                     6            5       5            16
10.    Litwa                                     4            5       4            13

Igrzyska Głuchych organizowane są co cztery lata od 1924 roku. W pierwszych Polacy zdobyli tylko jeden srebrny medal w sztafecie 4×400 m. Po imprezie w Sofii mają w dorobku 155 medali (38 złotych, 54 srebrne i 61 brązowych). Impreza traktowana jest na równi z igrzyskami olimpijskimi i paraolimpijskimi. Organizatorem Igrzysk w Sofii w Bułgarii był Międzynarodowy Komitet Sportu dla Osób Niesłyszących (ICSD).