XXIII Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością

W Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku, w terminie 21-24 sierpnia rozegrano kolejne Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. To jedne z najstarszych tego typu regat na świecie.

Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa, a współorganizatorem Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. W regatach wzięło udział kilka osób, które startowały z sukcesami w pierwszej edycji Mistrzostw w 1995 roku m.in. Ewa Nazarowska – mistrzyni Polski, Bogusław Sondej – wicemistrz Polski, Czesław Ławrynowicz.

Poniedziałek był dniem treningowym. Oficjalne otwarcie Mistrzostw nastąpiło we wtorek o godzinie 10.00. Aktu podniesienia bandery dokonali aktualnie mistrzowie Polski – Andrzej Bury, Marian Zakowicz i Bożena Bień. We wtorek do obiadu rozegrano dwa wyścigi eliminacyjne, w wyniku których do grupy A zakwalifikowano 20 załóg, a do grupy B 12 załóg. Po obiedzie do kolacji rozegrano pierwsze dwa wyścigi finałowe. Zawodnicy grupy A ścigali się na Sasankach, a zawodnicy grupy B na Nashach.

Po pierwszym dniu wyścigów w grupie A prowadził Andrzej Bury (4 pkt.) przed Grzegorzem Włochowiczem (6 pkt.) Trzecie miejsce zajmowała Olga Górnaś-Grudzień (8 pkt.). W grupie B prowadził Zbigniew Duliniec (2 pkt.) przed Witoldem Zdańskim (5 pkt.) Trzecie miejsce zajmował Czesław Ławrynowicz (6 pkt.).

W środę przez cały dzień była bardzo zmienna pogoda – było pochmurnie, trochę padało i co chwilę przechodziły silne szkwały. Komisja sędziowska nakazała refowanie żagli.
Do obiadu rozegrano dwa wyścigi. Po ich rozegraniu w grupie A po 10 punktów mieli Bury i Włochowicz, a Olga Górnaś-Grudzień 12 punktów. W grupie B na czoło wysunął się Zdański, który wygrał dwa wyścigi i miał 7 punktów. Drugi był Duliniec z 9 punktami. Dużego pecha miał Ławrynowicz, który w tym dniu nie wystartował, gdyż rozchorował się jego załogant.

Po obiedzie w trakcie rozgrywania piątego wyścigu przeszło kilka silnych szkwałów 5 -6 B i jezioro opustoszało. W grupie A wyścig wygrał Bury. Drugi był Leszek Król, a trzeci Jacek Niżygorocki. W grupie B pierwszy był Duliniec. Drugi był Zdański, a trzecia Lilianna Prześlica. Ponieważ ciągle przechodziły silne szkwały szósty wyścig został odwołany.

W czwartek był wiatr 2-4 B i rozegrano ostatnie dwa wyścigi. Bury żeglował równo (drugie i pierwsze miejsce) i dzięki temu nie dał sobie wydrzeć zwycięstwa i zdobył swój dziewiąty tytuł mistrza Polski. Olga Górnaś-Grudzień także żeglowała równo (trzecie i drugie miejsce) i zdecydowanie pokonała Włochowicza, który żeglował słabo.

Zwycięzcy otrzymali puchary, medale i dyplomy. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez PFRON i stałego sponsora Mistrzostw – firmę BUDIMEX S.A. oraz firmę HORNET, która ufundowała sztormiaki i worki żeglarskie. Nagrody wręczał Janusz Surmacz – dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.