XXX Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością

19-21 czerwca w Oczach Mazur – MCŻiTW Giżycko rozegrano jubileuszowe Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. To jedne z najstarszych mistrzostw krajowych żeglarzy z niepełnosprawnością na świecie.

Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Wystartowało 20 załóg na sasankach w jednakowym trymie regatowym. W regatach wzięło udział kilku członków Kadry Narodowej Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Regaty były rozegrane metodą przesiadkową.

Pogoda była zmienna, lecz znakomita dla żeglarzy. Rozegrano 12 wyścigów.
W środę było pochmurnie, ale nie padało. Ponieważ był wiatr 4 – 5 B, a prognozy zapowiadały silniejsze szkwały, zatem zapadła decyzja o zarefowaniu żagli. Decyzja okazała się słuszna – pomimo zmniejszonych obu żagli część załóg miała problemy z opanowaniem jachtów. Rozegrano 3 wyścigi. Pierwszy wygrał Marian Zakowicz. Drugi był Andrzej Bury. Dwa następne wygrał Bury, którego załogantem był Piotr Cichocki, wielokrotny złoty medalista mistrzostw świata i Europy w klasie Hansa 303. W tych wyścigach Zakowicz był drugi.

W czwartek w dalszym ciągu był silny wiatr 4 – 5 B i od śniadania do obiadu rozegrano kolejne 3 wyścigi. Doskonale żeglował Michał Rutkowski, który wygrał wszystkie i niespodziewanie włączył się do walki o podium. Po przewie obiadowej wiatr osłabł do 3 – 4 B i na pełnych żaglach rozegrano następne 3 wyścigi.
Po drugim dniu regat pierwsze miejsce zajmował Andrzej Bury z dorobkiem 20 punktów. Drugi był Marian Zakowicz, który miał 33 punkty. Trzecie miejsce zajmowali Michał Rutkowski i Jacek Niżygorodzki – obaj po 47 punktów. Zapowiadała się zacięta walka w ostatnim dniu regat.

W piątek nastąpiła kolejna zmiana pogody. Było słonecznie, niestety wiatr osłabł do około 2 B. Rozegrano ostatnie 3 wyścigi. Fatalnie żeglował Marian Zakowicz, który w rezultacie stracił „pewne” 2 miejsce, które zajmował przed przystąpieniem do wyścigów w tym dniu.

Zwycięzcy otrzymali puchary (6 pierwszych załóg), medale i dyplomy. Z okazji jubileuszu okolicznościowe grawertony otrzymali wielokrotni uczestnicy poprzednich edycji regat: Marian Zakowicz, który 13 razy zdobył tytuł Mistrza Polski oraz Andrzej Bury, który 9 razy zdobył mistrzowski tytuł krajowy. Dekorowali ich senatorka RP – Jolanta Piotrowska, burmistrz Giżycka – Ewa Ostrowska oraz znakomity 96 letni żeglarz Kazimierz Gloc. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe.

Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Organizatorzy zaprosili zawodników do startów w wielu regatach, również dla osób pełnosprawnych, które będą organizować do końca sezonu żeglarskiego.

Wyniki:
1. Andrzej Bury, Bożena Bień, Piotr Cichocki (18 pkt.)
2. Michał Rutkowski, Sylwia Klusek, Marta Hruszowiec (34 pkt.)
3. Marian Zakowicz, Mariusz Laskus, Marcin Duda (38 pkt.)
4. Robert Grabski, Magdalena Małek, Hubert Tołstołucki (53 pkt.)
5. Jacek Niżygorodzki, Robert Makarski, Ewelina Jasińska (53 pkt.)
6. Leszek Król, Aleksandra Kwiecińska, Mariusz Draus (57 pkt.)
7. Janusz Wilczyński, Agnieszka Wilczyńska, Jan Nowak (71 pkt.)
8. Wojciech Woś Aleksandra Mrula, Monika Kotzian (80 pkt.)
9. Dariusz Kuśnierz, Anna Narbutt, Krzysztof Arszułowicz (81 pkt.)
10. Zdzisław Długokęcki, Wiesław Nowak, Paweł Mikiewicz (89 pkt.)

Zobacz galerię…

Info i fot. Marek Winiarczyk

Data publikacji: 24.06.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również