Żeglarze na podium w Melbourne

Monika Gibes i Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn) zajęli trzecie miejsce na Sailing World Cup Melbourne.

Po zdobyciu kwalifikacji paraolimpijskiej do Rio 2016 w klasie Skud 18, załoga wystartowała w pierwszych regatach z cyklu Pucharu Świata 2016 w klasach olimpijskich i paraolimpijskich. Klasy paraolimpijskie zakończyły rywalizację 12 grudnia a jedyna polska załoga w całych regatach uplasowała się na trzeciej pozycji.
Trener polskiego teamu Grzegorz Prokopowicz podkreślał, że w Melbourne wiał silny wiatr, powyżej 25 węzłów i nasi zawodnicy mieli kłopoty ze ściganiem się w takich warunkach. W pierwszym biegu dopłynęli do mety na piątej pozycji. Po analizie błędów i poprawkach w ustawieniu łódki, polska załoga popisała się dobrym startem, co w efekcie dało trzecie miejsce, praktycznie wyrwane rywalom niemal na samej mecie.
Do zawodów, w klasie Skud18, zgłosiło się tylko siedem załóg, ale wszystkie reprezentowały najwyższy poziom sportowy. Wygrali aktualni mistrzowie świata Daniel Fitzgibbon i Liesl Tesch z Australii.
Sponsorami naszej ekipy – tak jak w poprzedzających zawody pucharowe Mistrzostwach Świata w Żeglarstwie Paraolimpijskim – byli Polski Związek Żeglarski, Ministerstwo Sportu i Turystyki, PFRON, Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego, Polski Komitet Paraolimpijski.