Aktywne wakacje z adrenaliną

Poznański START wykorzystuje z powodzeniem rekreacyjne narciarstwo wodne w programach letnich turnusów rehabilitacyjnych, sportowych wakacjach dla dzieci i młodzieży, a także w treningu imitacyjnym paraolimpijskiej reprezentacji Polski narciarzy alpejczyków. Zaawansowaną formą jest narciarstwo osób po urazach rdzenia kręgowego. Konstrukcja wodnej narty „siedzącej", adaptowanej, nie jest skomplikowana. To 2,5 m deska wyprofilowana hydrodynamicznie, z siedziskiem z rurek. Technika jazdy jest prosta - narciarz sadowi się w siedzisku narty zanurzonej w wodzie. Osoba asekurująca stabilizuje zawodnika w czasie pierwszych kilkunastu metrów holowania. Kiedy narta wchodzi w ślizg, narciarz już samodzielnie mknie po tafli wody. Radość z jazdy jest ogromna, u każdego powoduje wzrost poziomu adrenaliny. Można sobie wyobrazić, jak osoba niepełnosprawna, uwalniając się od wózka inwalidzkiego, przeżywa upragnione poczucie wyzwolenia i czystej radości. Dlatego właśnie warto spróbować.

Uczestnicy programu poznańskiego START-u mają do dyspozycji kilka rodzajów nart adaptowanych: do jazdy w pozycji siedzącej, stojącej, także dla osób z amputacjami jednej kończyny dolnej. Motorówka służy również do holowania innych urządzeń, np. kneeboarda. To zwarta, szeroka deska o dużej wyporności, na której jeździ się w pozycji klęczącej. Okazała się idealna dla osób z wysokimi amputacjami kończyn dolnych. Holuje się także pneumatyczne koło i popularnego, wieloosobowego „banana".
Od niedawna program sportów wodnych poznańskiego klubu przeszedł w bardziej zaawansowaną formę. Nazywa się H2O + ADRENALINA i uzyskał wsparcie Urzędu Miasta Gdynia oraz bydgoskiego producenta strojów neoprenowych KAP WORX. Obok klasycznych zajęć motorowodnych program został rozbudowany o rewelacyjny, zwłaszcza dla dzieci, survival na wodzie. To nauka zasad bezpieczeństwa, posługiwania się kamizelką ratunkową, zachowania
w razie wypadnięcia za burtę, przepraw wodnych itp.
Atrakcją programu ma szansę zostać kitesurfing niepełnosprawnych. Tego lata Bogdan Mirski, paraolimpijczyk, narciarz i surfer, przeszedł intensywny kurs latania. W przyszłym roku planowany jest pierwszy kurs w Jastarni.
Woda, szybkość, radość, satysfakcja, ekscytacja, integracja - to są powody, dla których warto uczestniczyć w programie H2O + ADRENALINA. Poznański START zaprasza latem 2009 roku na obozy narciarstwa wodnego, kitesurfingu i survivalu.


Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów START
ul. Zacisze 2, 60-831 Poznań,
tel/fax: (0 61) 8483-189 , 8411-059,
e-mail: romuald@start.org.pl
www.start.org.pl
Szkoła Kitesurfingu TAKE-OFF
www.takeoff.pl


Romuald Schmidt
Prezes SSI START

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również