II Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, Olszanka – 27-11-2011 r.

27 listopada 2011 r. na sali sportowej Publicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w niewielkiej miejscowości Olszanka położonej w województwie opolskim odbyły się II Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, do rywalizacji w których przystąpiło 11 zawodniczek i 47 zawodników. Wśród startujących zobaczyliśmy medalistów Mistrzostw Świata i Europy w wyciskaniu leżąc, jak i w trójboju siłowym.

Tym razem w roli sędziego gościliśmy Jarosława Olecha mistrza i rekordzistę swiata w trójboju siłowym, a także najlepszego zawodnika w kategorii open na niedawno zakończonych Mistrzostwach Świata w Pilznie/Czechy.

Także wśród gości zobaczyliśmy Ryszarda Tomaszewskiego jednego z najlepszych zawodników świata, czterokrotnego mistrza Paraolimpiad i wielokrotnego rekordzisty Polski, Europy i Świata, a dziś trenera Startu Wrocław. Do dnia dzisiejszego rekord Polski pana Ryszarda w kategorii 82,5 kg ustanowiony w 1995 wynosi 210 kg, a w kategorii 100 kg – 233 kg ustanowiony w 1999 roku, nie zostały poprawione.

Głównym organizatorem zawodów było: Gminne Zrzeszenie „Ludowe Zespoły Sportowe” w Olszance – Sekcja Sportów Siłowych Pogorzela, Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego w Warszawie, Wojewódzkie Zrzeszenie ,,Ludowe Zespoły Sportowe”, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Olszance Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych „Start” we Wrocławiu.

W uroczystym otwarciu zawodów uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu brzeskiego. Zawody otworzył inicjator i główny organizator mistrzostw Dariusz Ilów oraz wójt gminy Olszanka Aneta Rabczewska. Podczas otwarcia zawodów podsumowano sezon startowy 2011 zawodników Sekcji Sportów Siłowych w Pogorzeli przy GZ LZS Olszanka. Wyróżniono pamiątkowymi paterami: Łukasza Czajkowskiego – najlepszy junior do lat 16, Michała Jakubowskiego – najlepszy junior do lat 18, Mateusza Fudałę – najlepszy junior do lat 23, Sławomira Szymańskiego – najlepszy senior, Dariusza Ilów – najlepszy weteran, Dariusza Ilów – trener juniorów, Mariusza Oliwę – trener seniorów i osób niepełnosprawnych, a trofea wręczali wójt Aneta Rabczewska oraz mistrz i rekordzista świata w trójboju siłowym Jarosław Olech. Pamiątki dla sędziów wręczył wiceprzewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Klemens Jakubowski.

Jako pierwsze na pomoście wystąpiły zawodniczki, które rywalizowały w dwóch kategoriach wagowych do 57 kg i powyżej 57 kg. Najlepszą zawodniczką w kategorii do 57 kg oraz wśród zawodniczek niepełnosprawnych została zawodniczka WZSN „Start” Wrocław Karolina Konopka – 67,6 4625 pkt. za zaliczenie 52,5 kg, przy wadze ciała 49,8 kg. Natomiast w kategorii powyżej 57 kg zwyciężyła jej koleżanka klubowa Małgorzata Hałas 67,5 kg – 66,3 795 pkt. Największy ciężar podniosła Katarzyna Kaniak, która startowała poza konkursem. Jak przystało na mistrzynię Kasia zaliczyła 90 kg przy wadze ciała 55,1 kg uzyskała 107,244 pkt.

Po zawodniczkach na pomoście zobaczyliśmy zawodników niepełnosprawnych. Nie stawili się najlepsi zawodnicy z Wrocławia, którzy dzień wcześniej walczyli na pomoście w Grudziądzu w drużynowych Mistrzostwach Polski, gdzie wywalczyli pierwsze i drugie miejsce. Pod ich nieobecność zawody wygrał także wielce zasłużony zawodnik, uczestnik Paraolimpiady, 56-letni Zbigniew Micheń z WZSN „Start” Wrocław 127,5 kg – 88,85475 pkt.

Start juniorów do lat 18 rozpoczęli zawodnicy startujący w kategorii do 74 kg, którą to wygrał szesnastoletni zawodnik z GZ LZS Olszanka Łukasz Czajkowski 125 kg – 96,95 pkt. Natomiast w kategorii powyżej 74 kg zwyciężył także zawodnik gospodarza zawodów Michał Jakubowski aktualny mistrz i rekordzista Polski juniorów do lat 18 w kat. wagowej do 93 kg, zarówno w koszulce specjalistycznej do wyciskania jak i w wyciskaniu klasycznym. Michał zaliczył 165 kg co przy przeliczeniu na punkty dało zawodnikowi 104,808 pkt.

Juniorzy do lat 23 podobnie jak juniorzy do lat 18, także rywalizowali w dwóch kategoriach wagowych do 74 kg i powyżej. Damian Janczak z DKK „Terminatus” Dąbrowa Górnicza wygrał kategorię do 74 kg z wynikiem 135 kg – 97,956 pkt., a Marcin Zwoliński z KS „Team” Wrocław z bardzo dobrym wynikiem oraz z największym zaliczonym ciężarem wśród wszystkich juniorów 180 kg – 113,418 pkt. zwyciężył w kategorii powyżej 74 kg.

W seniorach wystąpili medaliści Mistrzostw Europy i Świata. Dariusz Wszoła TKKF „Śródmieście” Legnica, medalista federacji IPF (International Powerlifting Federation) wygrał kategorię 59 kg pokonując Sławomira Szymańskiego – medalistę wśród niepełnosprawnych IPC (International Paralympic Committee) z GZ LZS Olszanka. Darek zaliczył 150 kg, a Sławek 135 kg. Różnica wagi pomiędzy zawodnikami wyniosła 8,4 kg, co pozwoliło wygrać Sławkowi zawody w klasyfikacji open z 139,644 pkt., a Darek z 132,24 pkt. zajął trzecie miejsce. Drugie miejsce w kategorii open zajął były mistrz Europy z 2008 r. Artur Rejek z TKKF „Herkules” Warszawa, który wycisnął sztangę ważącą 222,5 kg uzyskując 133,233pkt., zwyciężając także w kategorii wagowej do 105 kg. Największy ciężar na zawodach zaliczył Artur Kiczuk „Team” Wrocław, zwycięzca najciężej kategorii wagowej plus 125 kg, wyciskając w trzecim podejściu 225 kg oraz zajmując czwarte miejsce w klasyfikacji open z 127,1025 pkt. Mistrz Europy w kat. wagowej 60 kg z 2010 r., Jarosław Gwóźdź „Śródmieście” Legnica uzyskał 140 kg, co dało piąte miejsce w klasyfikacji open za 116,942 pkt. i drugie miejsce w kategorii 59 kg za zawodnikiem „Teamu” Wrocław Szymonem Jonczakiem, który zaliczył 145 kg.

Klasyfikację open weteranów 40-49 lat wygrał zawodnik z „Śródmieścia” Legnica Ireneusz Fuja 167,5 kg – 112,04075 pkt. Mirosław Fugiel także z „Śródmieścia” Legnica wygrał kategorię weteranów 50-59 lat z wynikiem 170 kg – 108,4091 pkt. Najstarszy grupę weteranów + 60 lat wygrywa Edmund Lechowicz z UKS „Pover Kuźnik” Chorzów z wynikiem 160 kg – 107,824 pkt.

Zawody zostały przeprowadzone bardzo sprawnie i przebiegały w miłej, sympatycznej, integracyjnej oraz sportowej atmosferze. Należały do jednych z najlepiej zorganizowanych zawodów w Polsce. W przerwach pomiędzy poszczególnymi kategoriami oglądaliśmy pokazy grupy tanecznej. Zawodnicy zostali uhonorowani medalami, pucharami oraz licznymi nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez liczne grono sponsorów.

Wszystkim sponsorom gorące podziękowania w imieniu zawodników, trenerów, działaczy PZKFiTS i organizatora złożył Dariusz Ilów główny organizator. Na zakończeniu zawodów nagrody wręczali wójt Aneta Rabczewska, przewodniczący kolegium sędziowskiego PZKFiTS Wojciech Kardynalski, sekretarz gminy Olszanka Ewa Rosińska oraz organizator Dariusz Ilów.

Podziękowania dla sponsorów, dzięki którym można było zorganizować zawody i ufundować tak wiele nagród rzeczowych dla uczestników, wśród których znaleźli się: Gmina Olszanka, Starostwo Powiatowe w Brzegu, Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Opolu, Bank Spółdzielczy Grodków – Łosiów, Agro – Efekt, Ośrodek Szkolenia Kierowców „Major”, Sklep Sportowy „Team Sport” Brzeg, Bartek „Candles”, Piekarnia „Barbara”, Zakład Mięsny „Jakub”, Szkółka Roślin Ozdobnych Mykita, Odżywki dla sportowców Sklep „super odżywki” Brzeg, 3boje.pl, trojboj.pl.