Logo Mikołów bez barier

Mikołów (woj. śląskie) od kilku dni ma swoje logo, którym będą oznaczane miejsca przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Widnieje na nim wesoły człowieczek siedzący na wózku inwalidzkim. Logo to zostało wyłonione w drodze konkursu pod hasłem „Mikołów bez barier” skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Autorem zwycięskiej pracy jest Paweł Piecha.

Czy Mikołów w tej chwili jest miastem dostępnym? Wydaje się, że bardziej, niż wiele innych miejscowości, aczkolwiek wiele jest jeszcze do zrobienia. Na szczególną uwagę zasługuje ogromna życzliwość władz miasta i otwartość na mieszkańców i ich szczególne potrzeby.

Główny Specjalista ds. Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta, Rafał Kwapuliński zapewnia, że wszystkie nowe inwestycje uwzględniają potrzebę dostosowania przestrzeni – Wraz z burmistrzem, Stanisławem Piechulą dokonujemy wszelkich starań, by Mikołów był dostępny dla wszystkich, nie tylko osób niepełnosprawnych, ale też ludzi starszych, rodziców wożących dzieci w wózkach, a nawet pań noszących szpilki.

Nie jest to pewnie łatwym zadaniem, gdyż Mikołów jest miastem historycznym, 2 lata temu obchodził swoje 800-lecie.

Osoby z niepełnosprawnością są tu nadzwyczaj aktywne. Na chodnikach widać poruszających się z białą laską, jeżdżących na wózkach inwalidzkich. Działają tu różne stowarzyszenia i fundacje, została powołana też Miejska Społeczna Rada ds. osób Niepełnosprawnych. To ona wraz z pomysłodawcą – Rafałem Kwapulińskim zorganizowała konkurs.

Liliana Laske- Mikuśkiewicz

Data publikacji: 25.01.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również