Obchody Dnia Godności w Toruniu

5 maja każdego roku obchodzony jest Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną (obchodzony także jako Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych).

Obchody tego święta w znacznym stopniu przyczyniają się do zmiany postaw społecznych wobec osób z upośledzeniem umysłowym. W wielu polskich miastach tego dnia odbywają się spotkania, pikniki i zabawy integracyjne. Spotkania mają na celu przełamanie izolacji osób niepełnosprawnych intelektualnie i integrację ze środowiskiem, w którym żyją.

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego czynnie uczestniczył w obchodach tego Dnia; z podopiecznymi oraz kierownictwem i pracownikami warsztatów terapii zajęciowej z całego regionu 4 maja spotkali się przedstawiciele samorządowych władz województwa.
Podczas obchodów odbyły się występy laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2009″. Piosenki zaprezentował laureat I miejsca w kategorii wokalistów Adam Strzelecki z WTZ Stowarzyszenia na rzecz Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Grudziądzu. Laureat I miejsca w kategorii grup teatralnych – teatr plastyczny „Promień” z WTZ przy Stowarzyszeniu „Dorośli – dzieciom” z Sępólna Krajeńskiego przedstawił spektakl pt. „Poeci nie zjawiają się przypadkiem”.
W obchodach w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczyli wicemarszałek województwa Maciej Eckardt, radny sejmiku i członek Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych Leszek Kawski oraz radni z sejmikowej Komisji Pracy, Pomocy Społecznej i Bezpieczeństwa – Iwona Kozłowska i Marian Gołębiewski, jak również dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Roman Bicki i pełnomocnik zarządu województwa ds. osób niepełnosprawnych Maria Dreszer.
Wszyscy artyści otrzymali od władz samorządowych cenne upominki, które jak zapewniali zostaną wykorzystane m.in. w dalszej pracy twórczej. Podczas obchodów, w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego można było podziwiać obrazy wykonane przez uczestników WTZ, przed salą natomiast placówka z Brodnicy oferowała do sprzedaży ręcznie przygotowane przedmioty użytkowe.
Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego czynnie angażuje się w pomoc osobom niepełnosprawnym, w tym również tym z upośledzeniem umysłowym.
W tym regionie prężnie działa wiele placówek, w których pomoc otrzymują osoby dotknięte niepełnosprawnością intelektualną. Są to m.in. : 45 domów pomocy społecznej, 38 warsztatów terapii zajęciowej, 26 środowiskowych domów samopomocy, 5 powstałych przy udziale samorządu województwa zakładów aktywności zawodowej, jak również liczne mieszkania chronione.
Na utworzenie i działanie zakładów aktywności zawodowej w latach 2005-2009 samorząd przekazał ze środków PFRON prawie 15 mln złotych.
Na dofinansowanie robót budowlanych obiektów służących rehabilitacji, w związku z potrzebami osób niepełnosprawnych, ze środków PFRON będących w dyspozycji samorządu przekazano w latach 2003-2009 prawie 11 mln złotych dla 85 placówek, w tym ponad 3 mln zł dla 29 placówek prowadzących rehabilitację w zakresie osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Zaznaczyć należy, że w budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego corocznie zabezpieczane są środki finansowe, które przeznaczane są na spotkania, seminaria, konferencje promujące twórczość artystyczną osób niepełnosprawnych. Ważnym elementem, na który samorząd województwa zwraca uwagę i przeznacza środki jest integracja wśród środowisk osób niepełnosprawnych i pobudzanie świadomości ich potrzeb wśród społeczności z regionu.

Oprac. rhr
fot. Urząd Marszałkowski w Toruniu

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również