Poznawanie innych kultur

Seniorzy ze śródmieścia Katowic mieli okazję w Centrum Organizacji Pozarządowych dowiedzieć się o hinduskim święcie Maha Shivaratri. Święto obchodzone corocznie na cześć boga Shivy . Nazwa nawiązuje również do nocy, w której Shiva wykonuje niebiański taniec.

Maha Shivaratri znaczy „Wielka Noc Shiwy”. Jest to główne święto hinduizmu , uroczyste i upamiętniające „przezwyciężanie ciemności i ignorancji” w życiu i na świecie. Jest to obserwowane poprzez pamiętanie o Shivie i intonowanie modlitw, post i medytację nad etyką i cnotami, takimi jak uczciwość, niekrzywdzenie innych, dobroczynność, przebaczenie i odkrycie Shivy.

Żarliwi wielbiciele czuwają przez całą noc. Inni odwiedzają jedną ze świątyń Shivy lub udają się na pielgrzymkę. Upamiętnia dzień, w którym Shiva podczas wojny bogów z demonami, miał wypić truciznę, która na początku stworzenia świata pojawiła się na wzburzonym oceanie.

Podczas obchodzonego święta wierni koncentrują się na roli Shivy jako zbawiciela, który uratował świat przed ciemnością.

Prowadząca spotkanie Lidia Machaj opowiedziała także o ajurwedzie a w tym o zdrowym odżywianiu, a także pokazała kilka ćwiczeń pranajamy, czyli jak właściwie oddychać oraz kroki taneczne pozwalające każdemu w domu na ćwiczenia ruchowe w rytmie hinduskiej muzyki.

Spotkanie było drugim z cyklu przybliżającego wschodnie kultury i ich obrzędowość seniorom z Katowic.

Tekst i fot. Ewa Maj

Data publikacji: 20.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również