Tłumacz języka migowego w bielskim MZK

Bielski Miejski Zakład Komunikacyjny utworzył stanowiska koordynatora ds. dostępności, który zadba o potrzeby niepełnosprawnych pasażerów. Będą oni mogli także liczyć na pomoc tłumacza języka migowego – zakomunikował 8 marca przewoźnik komunalny.

„Utworzenie w spółce stanowiska koordynatora ds. dostępności przyniesie realną korzyść klientom borykającym się z niepełnosprawnościami. To pracownik, który zajmuje się organizowaniem pomocy osobom na wózkach inwalidzkich lub mającym trudności w komunikowaniu się podczas załatwiania spraw w MZK. Będzie on też koordynował wszelkie kwestie związane z zapewnieniem dostępności usług, zaczynając od inwestycji przez prace remontowe po oznakowanie budynków” – poinformował prezes MZK Hubert Maślanka.

Koordynator będzie też na bieżąco kontaktował się ze środowiskami osób z niepełnosprawnościami, by wprowadzane zmiany faktycznie spełniały ich oczekiwania.

Stanowisko objęła Anna Trzop. Jak powiedziała, jednym z pierwszych jej działań, było zapewnienie pomocy tłumacza języka migowego. „Jest on dostępny po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby i umówieniu terminu. Może się spotkać z naszym klientem w dowolnym punkcie obsługi pasażera na terenie miasta” – zapewniła Trzop.

Rzecznik przewoźnika Agnieszka Dąbrowska poinformowała, że w planach jest jeszcze dodatkowe oznakowanie siedziby spółki, aby niepełnosprawni klienci nie mieli wątpliwości, gdzie mogą zaparkować auto i załatwić sprawę.

„Jeden z punktów obsługi pasażera zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To samo dotyczy zakupu nowych autobusów. W pierwszej połowie br. do Bielska-Białej przyjadą cztery nowe pojazdy przegubowe z szerokim wachlarzem udogodnień” – zapewniła.

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej jest spółką komunalną, która wykonuje zadania w zakresie lokalnego publicznego transportu zbiorowego. Jest największym przewoźnikiem na Podbeskidziu. Flota liczy ponad 130 autobusów. (PAP)

Marek Szafrański, fot. MZK Bielsko-Biała

Data publikacji: 08.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również