Trzy wymiary Forum w Dąbrowie Górniczej

21 października, w Hali Sportowo-Widowiskowej „Centrum" w Dąbrowie Górniczej, zapłonął znicz olimpijski, inaugurujący IX Paraspartakiadę Śląska i Zagłębia, będącą częścią II Ogólnopolskiego Forum Osób Niepełnosprawnych.

Jedną z atrakcji była obecność sportowców „Startu” Katowice, medalistów z Pekinu a zwłaszcza Katarzyny Pawlik, obleganej i cierpliwie rozdającej dziesiątki autografów. Katarzyna przywiozła ze sobą medale, wiele dzieci zobaczyło, że medale są wypisywane również braillem.

– Jest to dziewiąta edycja Paraspartakiady, organizowana przez V LO w Dąbrowie Górniczej, Urząd Miasta, przy wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym „Neuron” i zaprzyjaźnionych osób – mówi Edward Bober, radny, pracownik MOPS.

– Co roku mamy więcej uczestników, w tym roku jest to ponad 350 niepełnosprawnych zawodników.

Sportowcy mogli się zmierzyć ze skakanką, rywalizować w rzucie piłką lekarską, w zawodach darta. Największe emocje budziły konkurencje drużynowe, dopingu podczas przeciągania liny i przy grze w unihokeja mogłaby pozazdrościć niejedna zawodowa drużyna.

Wielkim wzięciem cieszyło się malowanie twarzy. Cztery panie z warsztatów plastycznych dąbrowskiego Pałacu Kultury, z wielką wprawą malowały buzie zgodnie z życzeniem. Był więc pełen przegląd – trupie czaszki i pożar, mucha w pajęczynie i dwa serduszka przebite strzałą. – Pse pani, a umie pani nietopeza? – dopytywał się kolejny chętny.

Nagród hojni sponsorzy ufundowali tyle, że nie było dziecka bez trofeum – 180 nagród indywidualnych, 30 za konkurencje zespołowe i losowanie dodatkowych.

– Dzisiejsza spartakiada, rozpoczęcie Forum, ma wymiar sportowy – mówi ks. Paweł Kempiński, inicjator i główny organizator imprezy. – Jutro uczestnicy będą się zastanawiać nad problemami rehabilitacji i pozyskiwania środków unijnych – to wymiar naukowy. No i trzeci wymiar – o charakterze religijno-duchowym. To będzie pielgrzymka do brata Alberta. 17 czerwca, w związku ze świętem patronalnym pójdziemy do kościoła Ecce Homo w Krakowie, gdzie znajdują się relikwie brata Alberta. Elementem, który łączy te trzy wymiary jest nasz fundusz stypendialny„Jesteśmy z Wami”, którym ogarniamy osoby niepełnosprawne mające trudną sytuację życiową. Tego rodzaju imprezy to takie obopólne widzenie siebie nawzajem, jednej i drugiej strony. Osobom i instytucjom najbardziej zaangażowanym wręczyliśmy dzisiaj naszą statuetkę „Pomocną Dłoń”.

Paraspartakiadę objęli honorowymi patronatami: europarlamentarzystka Małgorzata Handzlik, śląski kurator oświaty Stanisław Faber i prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza. Jeszcze przed śmiercią przedsięwzięcie objął swym patronatem biskup Adam Śmigielski. Jeden z pucharów ufundował prezydent RP Lech Kaczyński dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej. Placówka została uhonorowana za trzykrotne zajęcie pierwszego miejsca w Paraspartakiadzie.

Ilona Raczyńska

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również