VII Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych

VII Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych

W dniach 7-11 czerwca 2010 r. w Tczewie po raz ósmy gościły zespoły sceniczne osób niepełnosprawnych z Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny.

 

teatrywspaniale

Przegląd powstał z potrzeby prezentacji dokonań oraz możliwości artystycznych tej grupy osób. Teatr jest sztuką szalenie pojemną, tu swoje miejsce znajdują wielcy i mali artyści, tu buduje się delikatną nić wiodącą do serc ludzkich, do wyobraźni, do myśli nad sensem istnienia człowieka. Dlatego stwarzamy okazję, by wyjść do świata, by przemówić własnym głosem – cicho, bezszelestnie, ale bardzo wyraziście.

W sumie w Przeglądzie uczestniczyło blisko 400 artystów z niepełnosprawnością wspomaganych przez ponad 100 terapeutów oraz 20 wolontariuszy i harcerzy. Trudno uwierzyć, ale logistycznie tę wielką imprezę obsługiwało zaledwie kilkanaście osób – członków Stowarzyszenia na rzecz Szkolnictwa Specjalnego i pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Tczewie.

Tegorocznym prezentacjom bacznie przyglądało się jury w składzie:
1. Rafał Ostrowski – solista Teatru Muzycznego w Gdyni – przewodniczący jury. W tym roku, obok wielu innych ról, gra rolę Wokulskiego w „Lalce”.
2. Dariusz Siastacz – aktor Teatru Miejskiego w Gdyni. Najbardziej znane jego role w ostatnim czasie to tytułowe postaci w „Kontrabasiście” i w „Zorbie”.
3. Marek Kaliszuk – solista Teatru Muzycznego w Gdyni. Znany z ról w popularnych serialach „Egzamin z życia”, „Niania”, „Sąsiedzi”. Od 2005 roku w serialu „M jak Miłość” gra Bogusia, przyjaciela Kingi. W roku 2008 brał udział w 7 edycji Tańca z Gwiazdami.
4. Krzysztof Żabka – aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Można zobaczyć go w roli krawca Motla Kamzoila w „Skrzypku na dachu”, Gastona w „Pięknej i Bestii” i Martino we „Francesco”.

Po wielogodzinnych obradach jury postanowiło przyznać 28 wyróżnień i nagród zespołowych.
Najważniejsze z nich to:
Nagroda Pomorskiego Kuratora Oświaty: Teatr na kółkach – Kowaliki za spektakl „Pieszo przez Europę – Hiszpania”
Nagroda Starosty Tczewskiego: Teatr Kedainiu Specjaloji Mokykla – Kedainiu (Litwa) za spektakl „Coliukė”
Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa: Teatr Muzyczny Arlekin – Bydgoszcz za spektakl „Romeo i Julia”
Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego: Teatr Rag Baby-An – Adakavas (Litwa) za spektakl „My dream countries”
Nagroda Konsula Honorowego Republiki Litewskiej w Gdańsku: Theatre Studio Chance – Czernichów (Ukraina) za spektakl „Modern snow queen”
Nagroda Prezesa Zarządu PFRON: Teatr Metamorfoza – Tczew za spektakl „Utracona miłość”
Nagroda Specjalna: Teatr Bez Kurtyny – Łódź za „Wszyscy jesteśmy nienormalni”

Nagroda Jury: Teatr Terapia – Tczew za spektakl „Życie jest radością”
Wielka Nagroda: Teatr Kasablanka – Gdańsk za spektakl „Don Kichot”

Gośćmi specjalnymi VIII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych była grupa wokalno-instrumentalna Samerbend złożona z nauczycieli i wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Tczewie, która porwała do wspólnej zabawy uczestników Koncertu Finałowego.

Jest w naszych działaniach jeszcze jeden ważny aspekt. Tak bardzo nieraz krzywdzące opinie na temat dzisiejszej młodzieży obalają nasi przyjaciele. Każdy pomysł na życie, który daje radość, który sprawia, że czujemy się potrzebni – nie lepsi, nie ważniejsi, ale promieniujący uśmiechem, gotowi stawić czoła każdej burzy – każdy taki pomysł zasługuje na uznanie. Ponad 400 uczestników Przeglądu władających 8 językami, 30 grup teatralnych – a ich tylko 20. Ten Przegląd nie byłby tak udany, gdyby nie oni – nasi WOLONTARIUSZE . Cudowni, oddani i bezgranicznie pozytywni młodzi ludzie.

Podsumowując podkreślić trzeba, że kolejny raz wygrała sztuka wspaniałych interpretacji, chwile nieopisanych emocji, siła człowieczeństwa. Wygraliśmy wszyscy – aktorzy i ich terapeuci, organizatorzy, znamienici patroni Przeglądu oraz jego dobroczyńcy.
Wśród patronów medialnych tego wydarzenia obecne były również „Nasze Sprawy”.
Wojciech Rinc
fot.: Marek Czaja

Zobacz galerię…

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również