XIV Bieg Sztefetowy po Europie

XIV Bieg Sztefetowy po Europie

23 kwietnia 2012 roku ekipa niepełnosprawnych sportowców z Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie" w Kaliszu wyruszyła na trasę XIV Biegu Sztafetowego po Europie. Tym razem trasa wiodła przez siedem krajów; Włochy, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę, Albanię, Macedonię do Grecji i była podzielona na 15 etapów.

Udział w sztafecie wzięło siedem zespołów; z Kalisza i Nidzicy (Polska), Tuchřic (Czechy), Racaciuni (Rumunia), Wiednia (Austria) oraz Charkowa, Lwowa i Odessy (Ukraina). Jej trasa sztafety wyniosła 1.810 kilometrów, z czego przebiegnięto 920 kilometrów. Sportowcy z Kalisza przebiegli łącznie 650 kilometrów a troje rekordzistów zaliczyło odpowiednio 182, 147 i 121 kilometrów.

sztafeta3_min

Wyjazd zawodników z Kalisza możliwy był dzięki pomocy finansowej i materialnej sponsorów: Fundacji „Miłosierdzie” i Fundacji „Aktywni Zawodowo” z Kalisza Wielkopolskiej Wytwórni Żywności „Profi” z Grabowa nad Prosną oraz Wielkopolskich Zakładów Mięsnych „Agrico” z Kalisza.

sztafeta2_min

Start nastąpił w San Marino, przez San Giovani Rotondo do Bari, skąd nastąpiła przeprawa promem na Półwysep Adriatycki. Dalej zawodnicy biegli przez Bośnię i Hercegowinę do uroczego Dubrownika w Chorwacji. Kolejne etapy prowadziły do Czarnogóry, do Kotoru, oraz nadmorskiego miasta Bar. 1 maja opuściliśmy gościnną Czarnogórę udając się do Albanii, przez miasta Lezhe i Tiranę do Elbasan. Z Elbasan pobiegliśmy wzdłuż Jeziora Ohryckiego do historycznego miasta Ohrid w Macedonii. Spotkało nas tutaj serdeczne przyjęcie i opieka licznej grupy młodych wolontariuszy. Już następnego dnia przekroczyliśmy granicę macedońsko-grecką, biegnąc w stronę Olimpu. W Grecji zawodnicy biegli przez Prioni, Delfay, Kato Alissos na Peloponezie, i Olimpię, miasto starożytnych olimpiad, gdzie szykowano się właśnie do uroczystości zapalenia znicza na olimpiadę w Londynie. Kolejny etap prowadził do Pylos, a miastem kończącym sztafetę była Kalamata. Sztafeta zakończyła się biegiem przez miasto w asyście policji aż do stadionu miejskiego by na stadionie przebiec jedną rundę kończącą sztafetę. Po posiłku i pożegnaniach, uczestnicy rozjechali się do domów aby za rok również jednym okrążeniem stadionu rozpocząć XV sztafetę do następnych europejskich krajów.

sztafeta1_min

Tekst i fot.: Marek Konwiński

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również