5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Wolontariat to najbardziej humanitarne oblicze człowieczeństwa - napisał rzecznik praw dziecka z okazji przypadającego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. W wolontariat rozumiany jako działalność w organizacjach społecznych angażuje się 18 proc. Polaków.

Dzień 5 grudnia został wyznaczony jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w 1985 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych w dowód uznania dla wielu ochotników, którzy swój czas i umiejętności darowują innym.
Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon podkreślił w okolicznościowym przesłaniu, że tegoroczny Międzynarodowy Dzień Wolontariusza ma specjalne znaczenie, gdyż ONZ przygotowuje się do opracowania nowej wizji zrównoważonego rozwoju i nowego porozumienia klimatycznego. Mają one zostać przyjęte w 2015 r. W prace nad tymi projektami zaangażowanych jest m.in. ponad 6,3 tys. wolontariuszy ONZ (UN Volunteers).
Ban Ki-moon wyraził też specjalne uznanie dla wielu wolontariuszy, którzy zareagowali na kryzys związany z epidemią wirusa ebola.

List do wolontariuszy wystosował też rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Podkreślił w nim, że wolontariat to nie tylko bezinteresowna praca, ale też „najbardziej humanitarne oblicze człowieczeństwa, a jednocześnie najpiękniejszy wyraz szacunku dla drugiego, będącego w potrzebie człowieka”.
„Wolontariusze stanowią grupę osób, które pomimo różnych przeszkód czy trudności poświęcają swój czas oraz wykorzystują wiedzę i doświadczenie, aby całym sercem móc angażować się w działania na rzecz potrzebujących. Mam nadzieję, że z każdym rokiem krąg wolontariuszy będzie coraz większy, a idea bezinteresownej pomocy będzie krzewiona wśród młodych ludzi. Praca oraz zaangażowanie często anonimowych bohaterów są nieocenione i tworzą bardzo ważną, wspaniałą lekcję wrażliwości społecznej. Wszelkie przejawy wolontariatu stanowią doskonałe przygotowanie młodych ludzi do współtworzenia społeczeństwa obywatelskiego” – napisał RPD.

Według statystyk resortu pracy w wolontariat formalny, rozumiany jako działalność w organizacjach społecznych, angażuje się 18 proc. Polaków. Udzielanie się na rzecz swojego otoczenia lub osób spoza rodziny i znajomych deklaruje 27 proc., a 9 proc. działa na rzecz Kościoła lub innych związków wyznaniowych.
Najczęstsze działania w wolontariacie to: pomoc chorym w hospicjach (87 proc.), zbieranie pieniędzy do puszek na rzecz organizacji pomagających potrzebującym (76 proc.), opieka nad zwierzętami w schroniskach (72 proc.), robienie zakupów dla osoby niepełnosprawnej (67 proc.). Z pomocy wolontariuszy korzystają także urzędy administracji publicznej; według danych resortu pracy w 2013 r. podpisały one ponad 8,5 tys. porozumień z wolontariuszami.

Według badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor wolontariuszami częściej zostają osoby młode (wśród osób do 26. roku życia jest ich 26 proc.), dobrze wykształcone (osoby z wykształceniem wyższym – 30 proc.) oraz lepiej zarabiające (z gospodarstw domowych, których dochód przekracza 4 tys. zł miesięcznie – 24 proc.).
Połowa zaangażowanych społecznie (51 proc.) wyjaśnia to chęcią bycia przydatnym, a 46 proc. po prostu uważa, „że w życiu trzeba pomagać”. Ponad jedna czwarta (28 proc.) sądzi też, że warto współdziałać, a 23 proc. deklaruje, że nie są im obojętne problemy i ważne kwestie społeczne. Prawie połowa (46 proc.) deklaruje, że takie działania sprawiają im po prostu przyjemność.

Blisko jedna trzecia (30 proc.) na pytanie o powody swojej aktywności odpowiada: „jeśli ja pomogę innym, to inni pomogą mnie”. Znaczenie mają też relacje z innymi: 30 proc. mówi, że działanie społeczne pomaga im zyskać sympatię lub szacunek innych, a 28 proc. docenia możliwość bycia między ludźmi i nawiązania kontaktów.
Własne korzyści z działania wskazuje jako motywację nieco mniej osób: 28 proc. mówi o możliwości zdobycia nowych umiejętności i doświadczenia, zaś 23 proc. podkreśla, że to, co robi, przyda się też im lub ich rodzinom.

Klon/Jawor zaznacza, że w porównaniu z innymi krajami europejskich poziom zaangażowania w wolontariat w Polsce jest niski. Według Badań Eurobarometru z 2010 r. Polska była dopiero na 20. miejscu (spośród 32 badanych krajów) jeśli chodzi o zaangażowanie w działania organizacji.
„Volontarius” w języku łacińskim oznacza „dobrowolny, chętny”. Wolontariat to świadoma, bezinteresowna działalność na rzecz innych lub całego społeczeństwa. (PAP)

mca/ akw/

Data publikacji: 05.12.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również