Greenpeace podarował słońce małopolskiej Farmie Życia

Greenpeace podarował słońce małopolskiej Farmie Życia

Greenpeace zbudował dziś na dachu ośrodka dla dorosłych osób z autyzmem Farma Życia mikroelektrownię, produkującą energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Organizacja ta rozdała trzy elektrownie słoneczne w ramach konkursu „Uwolnij Energię”, zorganizowanego z okazji 10 urodzin. Pozostałe konkursowe mikroelektrownie powstały na dachu schroniska dla zwierząt w Korabiewicach (woj. mazowieckie) oraz na budynku OSP Żurawlów, gdzie mieści się siedziba stowarzyszenia Zielony Żurawlów.

Grupa instalatorów, szkolonych w ramach projektu Greenpeace, założyła dziś na dachu ośrodka dla dorosłych osób autystycznych „Farma Życia” panele fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną ze słońca. Ośrodek będzie mógł pokryć z tej mikroinstalacji OZE (odnawialne źródła energii) znaczną część zapotrzebowania na prąd. Planowaną roczną produkcję energii elektrycznej szacuje się na 7500 kWh. Tego rodzaju minielektrownia zmniejszy również emisję gazów cieplarnianych nawet o 7,5 ton rocznie. W tej samej skali czasowej przyczyni się ona do wyeliminowania ok. 90 kg siarki oraz różnego rodzaju pyłów i ok. 30 kg tlenków azotu.

– Wygranie mikroelektrowni OZE w konkursie „Uwolnij Energię” zorganizowanym przez Greenpeace przyjęliśmy z wielką satysfakcją. Farma Życia w Więckowicach koło Krakowa to pierwszy i jedyny w Polsce ośrodek stałego pobytu dla dorosłych osób z autyzmem. Jest to miejsce pracy, zamieszkania, nauki i rehabilitacji, które funkcjonuje również jako gospodarstwo ekologiczne. Mieszkańcy i inni użytkownicy Farmy, otoczeni odpowiednią opieką, zajmują się tu wytwarzaniem produktów rolnych i ogrodniczych w zgodzie z naturą. Chcemy być samowystarczalni i mikroelektrownia na odnawialne źródła energii doskonale wpisuje się w naszą ideę. Cieszymy się, że zostało to docenione zarówno przez internautów jak i jury konkursu – powiedziała Krystyna Łyczakowska, wiceprezes zarządu Fundacja Wspólnota Nadziei.

– Autyzm dorosłych jest ogromnym problemem społecznym, o którym bardzo mało się mówi. Farma Życia to wyjątkowe przedsięwzięcie w bardzo zaniedbanej dziedzinie społecznej. Jury doceniło również, że zgłoszenie zostało bardzo dobrze przygotowane. – powiedział Jacek Żakowski, członek jury, na co dzień dziennikarz tygodnika Polityka oraz kierownik katedry dziennikarstwa w Collegium Civitas.

Ogólnopolski konkurs „Uwolnij Energię” (www.greenpeace.pl/konkurs), przeprowadzony przez Greenpeace, miał na celu promocję rozproszonej energetyki obywatelskiej, opartej o odnawialne źródła przyjazne ludziom i środowisku. Na konkurs napłynęło ponad 140 zgłoszeń, a w półfinałowym głosowaniu internetowym udział wzięło ponad 20 tysięcy osób. Spośród 10 najlepszych projektów, jury w składzie: Katarzyna Guzek (rzeczniczka prasowa Greenpeace), Adam Wajrak (dziennikarz Gazety Wyborczej), Jacek Żakowski (dziennikarz Polityki i kierownik katedry dziennikarstwa w Collegium Civitas), Pascal Brodnicki (znany kucharz i promotor energetyki odnawialnej) i Ryszard Holzer (dziennikarz Newsweeka), wybrało 3 miejsca, w których zainstalowane zostały elektrownie słoneczne: Schronisko w Korabiewicach (woj. mazowieckie), Farma Życia w Więckowicach (woj. małopolskie) oraz Stowarzyszenie Zielony Żurawlów (woj. lubelskie). Łączna wartość nagród to 100 000 złotych.
– Konkurs cieszył się dużą popularnością. To kolejny dowód na to jak wiele osób i instytucji jest zainteresowanych produkowaniem energii w przydomowych mikroelektrowniach. Badania CBOS z listopada 2013 r. pokazują, że aż 89 proc. Polek i Polaków chciałoby więcej tego typu inwestycji. Niestety ciągle brak sprzyjających przepisów, dzięki którym Kowalskiemu opłacałoby się taką instalację założyć. Rząd przygotował co prawda projekt ustawy o OZE, ale jest on przygotowany tak, by wspierać spółki energetyczne, a nie obywateli. Dlatego uważamy, że powinien zostać odrzucony przez Sejm – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

W tym roku, oprócz trzech mikroelektrowni zainstalowanych w ramach konkursu, Greenpeace zamontował również elektrownie słoneczne aż dziewięciu szkołom oraz przychodni.

Info: Farma Życia, oprac. sza

Data publikacji: 14.11.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również