Interpelacja

Interpelacja

23 lipca br. poseł Bogdan Rzońca wystosował do ministra pracy i polityki społecznej interpelację w sprawie zakresu planowanych zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w 2014 r. Poniżej prezentujemy ten dokument oraz odpowiedź pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosława Dudy.

Interpelacja

(nr 19950)

do ministra pracy i polityki społecznej

w sprawie zakresu planowanych zmian w ustawie o rehabilitacji

zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w

kontekście ostatnich wypowiedzi ministra Jarosława Dudy.

Szanowny Panie Ministrze!

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne i ich pracownicy są zaniepokojeni planowanym zakresem zmian ustawowych w zakresie ustalania wysokości dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Powodem ku temu są także ostatnie wypowiedzi pana premiera i pana ministra pracy dotyczące potrzeby nowelizacji budżetu na 2013 r. w kontekście wypowiedzi pana ministra Dudy, opisanej w informacji medialnej pod linkiem: http://www.zpchr.info/?url=inf&art=154613.

Gospodarzem tego spotkania był pan minister Duda, który m.in. stwierdził, cytuję: Niestety, abstrahując od batalii o nowe rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych, z uwagi na deficyt w budżecie państwa prawdopodobnie już od przyszłego roku konieczne będzie wprowadzenie cięć w dotowaniu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Aktualnie wśród rozważanych propozycji znajduje się zamrożenie podstawy dofinansowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych na obecnie obowiązującym poziomie oraz zrównanie dofinansowań na otwartym i chronionym rynku poprzez podniesienie ich wysokości dla otwartego rynku kosztem dofinansowań otrzymywanych obecnie przez zakłady pracy chronionej.

Wypowiedź ta wysoce zaniepokoiła zainteresowanych, którzy chcieliby poznać szczegóły zmian planowanych przez ministerstwo pracy. W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o doprecyzowanie:

1. Czy planując zrównanie dofinansowań na otwartym i chronionym rynku, planowane jest również zrównanie wymogów, jakie mają prowadzący ZPChr wg art. 28 ustawy o rehabilitacji, w tym m. in. wymogu wysokich – odpowiednio 50 proc. i 30 proc. – wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych, oraz:

a) aby obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy odpowiadały przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy, uwzględniały potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniały wymagania dostępności, a także

b) aby była zapewniona doraźna i specjalistyczna opieka medyczna, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne?

2. Czy ww. wymogi będą:

— zrównywane w dół poprzez ich zmniejszenie wobec ZPChr,

— czy też zrównywane w górę poprzez ich dodanie dla pracodawców z rynku otwartego?

3. Jeżeli tak, to proszę podać, które z wymogów określonych w art. 28 będą tu brane pod uwagę.

4. Ile jeszcze razy pracodawcy mogą spodziewać się tej swoistej żonglerki progami dofinansowań i ich podstawy?

5. Czy ministerstwo zdaje sobie sprawę z pilnej potrzeby systemowych zmian w temacie dofinansowań, które choć na kilka lat zapewniłyby pracodawcom osób niepełnosprawnych jasne i przewidywalne reguły stabilnego wsparcia?

6. Dlaczego minister Duda, mówiąc o planowanych cięciach, posiłkuje się trudną sytuacją budżetu państwa, skoro zarówno pan premier, jak i Pan Minister Pracy, wypowiadając się w kontekście potrzeby nowelizacji budżetu na 2013 r., zapewniają, że planowane tutaj cięcia nie dotkną grup najsłabszych społecznie, a do takich zapewne należą osoby niepełnosprawne?

7.Co pan minister Duda miał na myśli, wiążąc deficyt w budżecie państwa z cięciami w dotowaniu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w 2014 r.?

8. Czyżby więc znane już były założenia budżetu na 2014 r. i czyżby chodziło tutaj o zawieszenie dotacji budżetowej do PFRON, o której mówi art. 46a ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji (na 2013 r. ww. dotacja wynosi 745 mln zł)?

9. Dotacja budżetowa w ww. kwocie jest równoważna z dofinansowaniem do wynagrodzeń na ok. 60 tys. pracowników niepełnosprawnych. Czy w związku z zagrożeniem utratą pracy przez tyluż pracowników Minister Pracy przewiduje tutaj jakieś działania osłonowe równoważące utratę tej dotacji?

Szanowny Panie Ministrze, ponadto proszę także o udzielenie informacji, czy i kiedy został powołany zespół przy ministerstwie pracy ds. opracowania noweli ustawy o rehabilitacji, a jeżeli tak, to czy i kiedy zostaną dopuszczeni doń przedstawiciele pracodawców i samych osób niepełnosprawnych.

Z należnymi wyrazami szacunku

Poseł Bogdan Rzońca

Jasło, dnia 23 lipca 2013 r

 

Szanowna Pani Marszałek!

Odpowiadając na interpelację pana posła  Bogdana Rzońcy z dnia 23 lipca 2013 r. (znak: SPS-023-19950/13) w sprawie zmian legislacyjnych dotyczących ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.), uprzejmie wyjaśniam, że planowane zrównanie wysokości dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na otwartym i chronionym rynku pracy nie będzie wiązać się ze zmianą warunków nabycia lub utraty statusu zakładu pracy chronionej.

Podkreślenia wymaga, że zwiększone dofinansowanie do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładach pracy chronionej nie ma i nie miało charakteru rekompensaty za dodatkowe obowiązki nałożone na tych

pracodawców.

Warunki określone w art. 28 ust. 1 ww. ustawy istniały od początku jej uchwalenia, podczas gdy pomoc w formie subsydiów płacowych pojawiła się w 2004 r. Oznacza to, że zakłady pracy chronionej wypełniały obowiązki nałożone przez ustawę o rehabilitacji zawodowej (…) bez pomocy w formie subsydiów płacowych. Ustawodawca, zobowiązując pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej do zapewnienia dostępności obiektów i pomieszczeń zakładu pracy dla osób niepełnosprawnych, doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych oraz osiągania wysokiego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, wyposażył je w źródła finansowania pochodzące ze zwolnień z podatków i opłat. Obecnie, niezależnie od korzystania ze zwolnień podatkowych i z opłat, zakłady pracy chronionej mogą uzyskać pomoc w formie dofinansowania w wysokości do 50 proc. oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych pod warunkiem wykorzystania tych kredytów na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, a także ubiegać się o zwrot kosztów budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu, transportowych,

administracyjnych.

Podkreślenia wymaga, że zgodnie z § 48 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650, ze zm.) każdy pracodawca, a zatem także funkcjonujący na otwartym rynku pracy, zatrudniający pracowników niepełnosprawnych powinien zapewnić dostosowanie stanowisk pracy oraz dojść do nich do potrzeb i możliwości tych pracowników wynikających ze zmniejszonej sprawności. Pragnę zauważyć, że obecnie systemy nastawione na opiekę i wsparcie zastępowane są rozwiązaniami ukierunkowanymi na pełne włączenie i wsparcie niezależnego i satysfakcjonującego życia, a włączanie osób niepełnosprawnych w otwarty

rynek pracy stanowi dziś dominującą tendencję na europejskim i międzynarodowym rynku pracy

Należy zaznaczyć, że rozwiązania dotyczące zrównania pomocy mogą spowodować pogłębienie się trudnej sytuacji finansowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wynikającej m. in. ze wzrostu zainteresowania pracodawców zatrudnieniem subsydiowanym, a tym samym ze stale zwiększających się wydatków na ten cel. Sytuacja ta była powodem kilkakrotnego przesuwania w czasie wprowadzenia przepisów wyrównujących wysokość pomocy dla chronionego i otwartego rynku pracy. Z tego względu rozważane są różne scenariusze zrównania dofinansowania do wynagrodzenia na obu rynkach pracy i wprowadzanie zmian w tym zakresie stopniowo, począwszy od 2014 r.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że w założeniach do ustawy budżetowej na 2014 r. przewidziano taką samą kwotę dotacji przyznawanej na podstawie art. 46a ustawy o rehabilitacji zawodowej (…), jaka była przewidziana na 2013 r.

Z szacunkiem

Jarosław Duda

Sekretarz Stanu

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Data publikacji: 03.09.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również