Klub PiS złożył projekt uchwały ws. Paktu przeciwko ubóstwu i wykluczeniu

Klub PiS złożył projekt uchwały ws. Paktu przeciwko ubóstwu i wykluczeniu

Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie projekt uchwały ws. Paktu Socjalnego "Bliżej Ludzi" przeciwko ubóstwu i wykluczeniu. Zobowiązuje ona posłów m.in. do cofnięcia reformy emerytalnej i pomocy dla najbiedniejszych rodzin.

„Ubóstwo i wykluczenie, będące dziś bardzo istotnym zagrożeniem dla rozwoju oraz przyszłości Polski i Polaków, wymaga od organów władzy ustawodawczej oraz wykonawczej, a także jednostek samorządu terytorialnego, podjęcia konkretnych działań, które będą skutecznie zapobiegać tym zjawiskom” – czytamy w projekcie uchwały, który został już złożony w Sejmie. Zobowiązuje on władze RP do „cofnięcia przepisów, na podstawie których do 67. roku życia wydłużono wiek emerytalny”.

PiS chciałby także wprowadzenia zwolnień „z opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych wszystkich osób pobierających świadczenia z systemu zabezpieczenia społecznego – renty inwalidzkie, renty rodzinne oraz emerytury, zasiłki, świadczenia przedemerytalne – w kwocie mniejszej niż 1200 zł miesięcznie”.

Sejm – zgodnie z projektem uchwały – miałby przygotować zmiany „w zasadach refundacji leków, w taki sposób, aby cena leku refundowanego w aptece była, niezależnie od jego ceny rynkowej, jednakowa i oscylowała ok. 8-9 złotych”.

Posłowie mieliby także stworzyć warunki „do stopniowego podnoszenia dochodów rodzin do kwoty gwarantowanego dochodu na poziomie minimum socjalnego – w 2013 roku wynoszącego w rodzinie trzyosobowej 927 złotych”.
Według klubu PiS należy też wprowadzić rozwiązania gwarantujące „odstąpienie od zatrudnienia na umowach tzw. śmieciowych pracowników we wszystkich instytucjach publicznych w Polsce i zastąpienie wysokich niestandardowych form zatrudnienia – zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę”.

Zgodnie z projektem uchwały w 2015 roku wszystkie dzieci i młodzież objęte obowiązkiem szkolnym miałaby zapewnioną opiekę medyczną i stomatologiczną finansowaną ze środków publicznych.

Złożenie projektu uchwały zapowiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak mówił, chciał o nim rozmawiać także na wspólnym posiedzeniu klubów PiS i Sprawiedliwej Polski, na który zaprosił premier Ewę Kopacz. Posiedzenie klubów miałoby się odbyć w środę, po porannych głosowaniach. (PAP)

tgo/ abr/

Data publikacji: 05.11.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również