Malarz Stanisław Kmiecik z tytułem „Człowieka bez barier 2020”

Stanisław Kmiecik

Stanisław Kmiecik, artysta malarz, dla którego niepełnosprawność nie jest przeszkodą w realizacji pasji, otrzymał tytuł „Człowieka bez barier 2020”. Nagrodę specjalną przyznano zmarłemu w tym roku dziennikarzowi i działaczowi społecznemu Bartłomiejowi Skrzyńskiemu.

W konkursie „Człowiek bez barier” nagradzane są osoby z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są dla innych przykładem i źródłem motywacji do przełamywania barier w życiu codziennym. Tegoroczna gala konkursu odbyła się 3 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie, bez udziału publiczności, w ścisłym reżimie sanitarnym.

Poprowadziła ją dziennikarka Marta Kielczyk, a oprawę artystyczną zapewniła pianistka i wokalistka Agata Zakrzewska.

Gratulacje laureatom i osobom wyróżnionym w konkursie złożyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. „Chcę wyrazić mój podziw i najwyższe uznanie dla Państwa hartu ducha, odwagi i determinacji. Są Państwo dla nas wszystkich wspaniałym przykładem” – powiedziała w nagraniu zaprezentowanym podczas uroczystości.

„Dziękuję za to, że możemy uczyć się od Państwa wrażliwości społecznej, otwartej postawy i tolerancji. To wspaniała lekcja. Dziękuję za udowadnianie nam, że nie można się poddawać, rezygnować, że trzeba zawsze rozwijać się, wyznaczać sobie cele i je osiągać. I za to jestem dziś Państwu głęboko wdzięczna” – podkreśliła. „Swoją postawą i dokonaniami dowodzą Państwo, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli towarzyszy nam silna wola i pozytywne nastawienie do świata” – dodała.

Tytuł „Człowieka bez Barier” w tym roku otrzymał Stanisław Kmiecik – artysta malarz, dla którego niepełnosprawność nie jest przeszkodą w realizacji pasji i działalności społecznej. Kmiecik urodził się bez rąk, jednak już w dzieciństwie zaczął malować ustami i stopami. Jego prace można oglądać na wystawach organizowanych w Polsce i za granicą.

– Mamy taki pomysł. Wymyśliliśmy taką akcję: może założymy fundację, żeby pomagać dzieciom, które urodziły się bez rąk albo straciły je. Bo ja już przez to przeszedłem, moja mama i rodzina. Mamy doświadczenie i to jest takim naszym pomysłem. Zobaczymy, jak się to wszystko rozwinie – zapowiedział Kmiecik.

Nagrodę specjalną przyznano zmarłemu w tym roku Bartłomiejowi Skrzyńskiemu – dziennikarzowi, działaczowi społecznemu, założycielowi Fundacji W-skersi. Skrzyński był rzecznikiem ds. osób z niepełnosprawnościami przy prezydencie Wrocławia. Chorował na zanik mięśni Duchenne’a.

Siostra Skrzyńskiego, Magdalena Kokot wspominała, że mimo niepełnosprawności jej brat był osobą aktywną – chodził na żużel, podróżował, latał szybowcem, paralotnią, nurkował. – Myślę, że największym osiągnięciem Bartka było zmienianie Wrocławia na miasto przyjazne zarówno dla osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnościami – powiedziała. Podkreśliła, że jej brat pokazywał, że każdy człowiek może zmieniać świat, rozwijać się, kochać, przyjaźnić.

Nagrodę publiczności otrzymał Michał Milka, który został pierwszym w Polsce urzędnikiem z zespołem Downa. W Urzędzie Miasta Gdańska wykonuje pracę biurową, wydaje formularze, archiwizuje dane. Milka od ponad 15 lat jest także aktorem teatralnym. – Marzenia są różne. Jeden chce podróżować, jeden chce mieć pałac, jeden chce być księciem. A największe moje marzenie, to żebyśmy trzymali się razem i to jest najważniejsze. Ja chciałbym tylko jednego: chcę ludzi jednoczyć. Aby wreszcie ludzie pełnosprawni nas pokochali, aby trzymali się z nami – powiedział Milka.

Nagrodę w kategorii Osobowość Internetowa otrzymała Katarzyna Wolińska, która w mediach społecznościowych prowadzi popularny profil „Pudel i ja” i zajmuje się m.in. szkoleniem psów na asystentów osoby niepełnosprawnej. – Osoby niepełnosprawne zasługują naprawdę na wielki szacunek i ogromne wyróżnienie pod każdym względem. Tutaj naprawdę każdy z nas jest wygrany i każdy z nas jest wyjątkowy. Trzymam kciuki, żeby każdy mógł w swoim życiu to udowodnić i pokazać, i żeby inni to dostrzegli – powiedziała Wolińska, dziękując za nagrodę.

Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Dominika Kasińska – ambasadorka akcji „Szczyrk bez barier”; Wojciech Sawicki – dziennikarz muzyczny prowadzący na Instagramie konto, którego celem jest walka z nietolerancją; Paulina Woźniak – pływaczka, paraolimpijka, medalistka z igrzysk w Pekinie i Londynie. Wyróżnienie otrzymał również Patryk Grab, który pracuje w zakładzie aktywności zawodowej i zaangażował się w projekt mieszkań chronionych.

Konkurs „Człowiek bez barier” zainicjował z okazji Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych (2003) magazyn „Integracja” W 2006 r. Konkurs objęła honorowym patronatem Maria Kaczyńska, a później kolejne polskie pierwsze damy.

Integrację tworzą organizacje pożytku publicznego: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja. Jej działalność zaczęła się 25 lat temu od wydawania pisma „Integracja”. Obecnie Integracja jest jedną z największych organizacji w Polsce działającą na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Po śmierci założyciela Integracji Piotra Pawłowskiego w 2018 r. obowiązki prezesa przejęła jego żona Ewa Pawłowska. (PAP)

Olga Zakolska, fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 04.12.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również