MIB opracuje wytyczne dot. dostępności obiektów dla niepełnosprawnych

MIB opracuje wytyczne dot. dostępności obiektów dla niepełnosprawnych

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce opracować poradnik - kodeks dobrych praktyk promujący pożądane rozwiązania w obszarze dostępności obiektów i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - zapowiedział 5 grudnia wiceminister Tomasz Żuchowski.

Wiceminister uczestniczył na Politechnice Warszawskiej w konferencji „Infrastruktura dostępna”; jej organizatorem jest MIB we współpracy z fundacją Integracja i Wydziałem Architektury PW.
Żuchowski podkreślał, że przepisy dotyczące dostępności infrastruktury nie mogą być traktowane jako wymóg do „odhaczenia”, ale jako istotna kwestia mająca bezpośrednie przełożenie na funkcjonalność obiektów i życie ludzi. Jak mówił, empatia i wrażliwość są kluczem do rozwiązania wielu problemów.

Celem działań MIB, jak mówił, jest opracowanie przewodnika dobrych praktyk. – Mam nadzieję, że zderzenia prawa z praktyką spowoduje, że uda się opracować zestaw dobrych praktyk, żeby w przyszłości projektanci – czy to przestrzeni, czy budynków infrastrukturalnych, czy kubaturowych – mogli z tych wzorców skorzystać, bazując na doświadczeniach tych, którzy są odbiorcami – powiedział Żuchowski.

Prezes fundacji Integracja Piotr Pawłowski powiedział dziennikarzom, że ważne jest pokazywanie dobrych praktyk. Wskazywał także, że architekci w wielu przypadkach zatrzymują się na kwestii dostępności dla osób mających problemy i ograniczenia w poruszaniu się, a dostępność ma znaczenie szerszy wymiar.
– Chcemy mówić o projektowaniu uniwersalnym, o dostępności dla każdego; nie tylko o osobach z niepełnosprawnością, na wózkach czy słabo widzących, ale także o tym, by pamiętać o rodzicach z małymi dziećmi czy o osobach starszych – podkreślił.

Jak mówił, w kształtowaniu właściwych postaw przydatny może stać się planowany poradnik – kodeks dobrych praktyk, który byłby przydatnym narzędziem np. dla samorządów. Wskazywał, że ważne jest również edukowanie studentów, którzy w przyszłości będą zajmowali się projektowaniem rozwiązań. Pożądane jest także – jak mówił – to, by instytucje kontrolujące miały świadomość, co sprawdzać i jak egzekwować przepisy.

Wiceminister wskazywał, ze konferencja „Infrastruktura dostępna” wpisuje się w obchody – przypadającego 3 grudnia – Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych, którego celem jest przybliżanie społeczeństwom ich problemów. (PAP)

ktl/ akw/

Data publikacji: 06.12.2016 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również