Nasze działania muszą służyć wzmocnieniu profilaktyki zdrowotnej

Działania, które są przed nami, muszą służyć wzmocnieniu szeroko rozumianej profilaktyki w Polsce – powiedział 10 lutego wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dodał, że wyzwaniem jest także zapewnienie pacjentowi kompleksowej opieki w jednym ośrodku.

W Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się debata Medycznej Racji Stanu „Ja Pacjent” w przeddzień Światowego Dnia Chorego. W debacie wzięli udział m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz zastępca rzecznika praw pacjenta Grzegorz Błażewicz.

Wiceminister Gadomski podkreślił, że głównym celem wszystkich debat poświęconych tematyce zdrowotnej jest szeroko rozumiane dobro pacjenta. – Cały obszar funkcjonowania służby zdrowia to zmiany propacjenckie. Zmiany jakościowe, zmiany inwestycyjne, infrastrukturalne to działania skierowane przede wszystkim do pacjentów – powiedział.

Zwrócił uwagę na potrzebę przeprowadzenia zmian systemowych. – Dla mnie największą bolączką polskiego systemu i wyzwaniem, które stoi przed ministrem zdrowia na jeszcze wiele lat do przodu, jest to, że pacjent w Polsce nie jest zaopiekowany – ocenił.

Wyjaśnił, że chodzi o zapewnienie pacjentowi kompleksowej opieki w jednym ośrodku. Jak mówił, pacjent powinien liczyć na to, że świadczenia towarzyszące – rehabilitacja, psychoonkologia – będą dostępne w jednym miejscu.

Dodał, że problemem jest „fragmentyzacja i rozproszenie procesu terapeutyczno-diagnostycznego”. – Pacjent musi liczyć na to, że jak najwięcej procedur medycznych uda mu się zrealizować „pod jednym dachem” – podkreślił.

Wiceszef MZ zaznaczył, że kluczowym obszarem działań jest też profilaktyka. – Działania, które są przed nami, muszą służyć wzmocnieniu profilaktyki w Polsce, profilaktyki szeroko rozumianej – wskazał. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o wczesną diagnostykę chorób.

Z kolei kard. Nycz w swoim przemówieniu podkreślił, że debata o zdrowiu powinna być ponadpartyjna, ale nie ponadpolityczna. Przytoczył słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że „polityka jest to roztropna troska o dobro wspólne”.

Metropolita warszawski mówił o orędziach papieskich, które miały miejsce w ostatnich 28 latach. Zwrócił uwagę, że dla papieża Jana Pawła II troska o ludzi chorych zawsze była bardzo ważna. – Bardzo ważnym elementem, na który chciałbym zwrócić uwagę, jest to, że papież, po wprowadzeniu Światowego Dnia Chorego, mniej więcej w roku 1997 r., kiedy sam zaczął poważnie chorować, każde orędzie na ten dzień, popierał świadectwem swojego życia – powiedział.

– Jedna myśl, która się narzuca spośród 28 orędzi, to jest ich adresowanie do całego świata. (…) Kiedy papież wspomina o dramatycznych sytuacjach, jakie się dzieją w niektórych rejonach świata, (…) dramatycznych nierównościach, dramatycznym braku dostępu do ochrony zdrowia, musimy pamiętać o jednym – to jest wezwanie także do empatii z całym światem i Kościołem – powiedział kard. Nycz.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio wskazał z kolei, że w tegorocznym orędziu papież Franciszek zwraca uwagę na „konieczność równego dostępu do dobrodziejstw postępu cywilizacyjnego w zakresie medycyny”. – Dbałość o każde życie jest drogowskazem nie tylko dla personelu medycznego, ale też dla stanowiących prawo i dla każdego z nas – powiedział.

Powołując się na słowa papieża Franciszka, mówił także o potrzebie nieustannego wsparcia osób zmagających się z chorobą. – Umiejętność życia z chorobą to sprawdzian determinacji pacjenta, ale także jego otoczenia. Im więcej przejawów współodczuwania i troski, tym silniejsza jest motywacja pacjenta do radzenia sobie z kryzysem zdrowia – podkreślił abp Pennacchio.

Medyczna Racja Stanu to zespół opiniotwórczych przedstawicieli środowiska medycznego, ekspertów z dziedziny stosunków międzynarodowych, przedstawicieli resortu zdrowia, nauki, finansów i rozwoju, przedstawicieli Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP oraz liderów organizacji pacjenckich.

Celem Medycznej Racji Stanu jest zainicjowanie konkretnych działań w przestrzeni polityki zdrowotnej na bazie eksperckich dyskusji na temat rangi problemów systemowo-eksperckich pod patronatem społeczeństw europejskich związanych ze zdrowiem, w kontekście wyzwań, jakimi są: kryzys ekonomiczny, zmiany demograficzne i klimatyczne a także rosnące zagrożenie terroryzmem. (PAP)

Karolina Kropiwiec, fot. pixabay.com

Data publikacji: 11.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również