Niemalże niemożność załatwiania spraw formalnych w czasach koronawirusa

W związku z wprowadzeniem szeregu regulacji mających ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa rodzi się szereg pytań, m.in. dotyczących spraw osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich Czy można złożyć wniosek lub odebrać kartę parkingową? Czy będą odwoływane komisje orzecznicze?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował, że  zawiesza od 16 do 27 marca br. działanie komisji lekarskich. Nowe terminy badań będą ustalane w późniejszym czasie.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) przyjęła inne rozwiązanie. Zawiesiła  tymczasowo bezpośrednie działania orzecznicze w jednostkach terenowych. Zawieszono również badanie w domu i zalecono lekarzom orzekanie zaoczne w przypadku wystarczającej dokumentacji medycznej. Takie informacje są przekazywane do beneficjentów drogą pisemną, telefoniczną lub mailową.

Podobnie powiatowe i miejskie komisje wstrzymują działanie zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności.

W Gdyni orzekanie o niepełnosprawności zawieszono na 10 dni od 16 do 25 marca. Przełożono są także odbiory kart parkingowych.

Podobnie w Krakowie od 16 do 27 marca zostają odwołane badania lekarskie i posiedzenia składów orzekających. Zostaną wyznaczone nowe terminy

W  Poznaniu natomiast wszystkie działania PZON są wstrzymane a komisje odwołane do końca marca z możliwością przedłużenia. Tym, którym kończy się termin kart parkingowych mogą załatwić formalności na portierni. Jednak ze względu na zalecenie pozostania w domu też warto tę decyzję przełożyć.

W Rybniku wystosowano prośbę do klientów aby ograniczyć wizyty w PZON do absolutnie koniecznych przypadków a wnioski o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub legitymacji osoby niepełnosprawnej można składać za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Została uruchomiona infolinia ws. pomocy w ich wypełnianiu.
Składanie wniosków o wydanie karty parkingowej i jej odbiór odbywa się po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym daty i godziny.
Składy orzekające zostały zawieszone od 16 marca do odwołania.

W Rzeszowie w związku z incydentem pojawienia się w PZON rodziny z Czech zagrożonej zakażeniem koronawirusem, podjęto decyzję że PCPR, w którym znajduje się PZON przyjmuje interesantów tylko telefonicznie i mailowo.
Na tydzień, wstrzymane są komisje orzecznicze.

Rosną obawy co będzie w razie konieczności przedłużenia tego czasu odroczenia z kończącymi się orzeczeniami, od których uzależnione są wypłaty świadczeń z ośrodka pomocy społecznej .
Pewnym rozwiązaniem jest automatyczne przedłużenie orzeczenia, tak by świadczenie mogło być wypłacane bez przerw.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje możliwe rozwiązania – by brak możliwości uzyskania orzeczenia nie miał wpływu na codzienne życie osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Również beneficjenci PCPR powinni rozważyć priorytety i przed podjęciem decyzji o osobistej wizycie w PZON, MZON czy OPS warto wcześniej skontaktować się z tą instytucją telefonicznie lub mailowo.

Oprac. kat/, fot. freepik.com

Data publikacji: 16.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również