PFRON ogłosił zwycięzców w konkursie „Otwarte drzwi”

Pamiątkowe zdjęcie z uczestnikami konkursu

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wybrał w środę najlepsze prace magisterskie i doktorskie poświęcone tematyce niepełnosprawności. List do uczestników i organizatorów konkursu skierował premier Mateusz Morawiecki.

Premier w liście odczytanym przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlenę Maląg podkreślił, że sztandarowym celem konkursu jest promowanie integracji społecznej. Dodał też, że „dzięki tej inicjatywie pojawiają się nowe idee, upowszechniane są nowatorskie rozwiązania i zwiększa się społeczne zainteresowanie niepełnosprawnością”. Premier zauważył także, że „młodzi naukowcy biorący udział w konkursie mają szansę na zaprezentowanie efektów swoich badań dających nadzieję na poprawę funkcjonowania niepełnosprawnych w życiu społecznym i zawodowym”.

Sama minister podkreśliła, że konkurs wspiera osoby niepełnosprawne i jest wieloaspektowym podejściem, które ma służyć drugiemu człowiekowi. Natomiast prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył, że to doskonała formuła tworzenia nowej jakości oraz perspektyw w myśleniu o niepełnosprawności i rehabilitacji.

Natomiast gospodarz gali, na której wręczono nagrody, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. Stanisław Dziekoński w swoim wystąpieniu podkreślał także, że dzięki konkursowi „pokazujemy jak ważna jest każda osoba”.

Nagrodę główną z zakresu rehabilitacji społecznej otrzymała Katarzyna Frączek za pracę „Zasoby oraz poczucie piętna i dyskryminacji osób chorujących psychicznie korzystających ze środowiskowych metod wsparcia”. W kategorii rehabilitacji medycznej nagrodzono Aleksandrę Bawolską-Piszczatowską za pracę magisterską „Rodzice dziecka zagrożonego niepełnosprawnością –(nie)obecność wsparcia”. Natomiast w kategorii rozwiązania technologiczne służące osobom z niepełnosprawnościami nagrodę otrzymała Nadzya Avizhych za pracę na temat adaptacji geograficznego atlasu Białorusi dla osób słabowidzących i niewidomych”.

Nagrodę otrzymała również najlepsza praca doktorska pt. „Świat po omacku. Społeczne i kulturowe ramy relacji, praktyk i odczuć osób niewidomych”. Autor pracy, Kamil Pietrowiak, otrzymał honorarium w wysokości 8 tys. zł.

Łączna kwota przyznanych w konkursie nagród to 44 tys. zł.

Gościem specjalnym uroczystości był Cezary Szmidke – popularyzator nauki, gość oraz współtwórca licznych programów edukacyjnych. Galę od strony artystycznej uświetnił występ Mieczysława Szcześniaka.

Ogólnopolski Konkurs na najlepsze prace magisterskie i doktorskie poświęcone problematyce niepełnosprawności „Otwarte drzwi” organizowany jest od 2003 roku. Jego celem jest zwiększanie zainteresowania problematyką niepełnosprawności wśród osób kończących studia wyższe, próba zmiany sposobu postrzegania niepełnosprawności, a także – co najistotniejsze – wyznaczenie kierunków działań na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. Zamierzeniem organizatorów konkursu jest także promowanie nowatorskich, ciekawych i godnych wdrażania rozwiązań służących szeroko pojętej rehabilitacji i integracji społecznej.

Prace są oceniane przez niezależną komisję złożoną z przedstawicieli środowiska akademickiego – uczelni medycznych, politechnik i szeroko pojętej humanistyki. Na jej czele stoi prof. dr hab. n. med. Anna Wilmowska-Pietruszyńska z Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Partnerem gali był Santander Bank, a patronem medialnym TVP Info. (PAP)

Zobacz galerię…

Klaudia Torchała, oprac. rhr/, fot. PFRON

Data publikacji: 27.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również