Po majówce otwarte hotele i galerie handlowe; możliwe otwarcie żłobków i przedszkoli

Od 6 maja rząd umożliwi otwarcie żłobków i przedszkoli, a od 4 maja hoteli, obiektów oferujących miejsca noclegowe, centrów handlowych i niektórych instytucji kultury – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Drugi etap znoszenia ograniczeń oznacza też przywrócenie rehabilitacji.

Szef rządu z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim na konferencji 29 kwietnia przedstawili szczegóły drugiego etapu odmrażania gospodarki poprzez luzowanie obostrzeń wynikających z epidemii koronawirusa.

Morawiecki poinformował, że od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Jak wyjaśnił, ostateczne decyzje będą podejmowane przez organy prowadzące te placówki. Warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe, określane są wytycznymi MZ, Głównego Inspektora Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Organy prowadzące mogą ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej czy liczbę dzieci objętych opieką. Z kolei samorządy mogą na podstawie dotychczasowych przepisów zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie. Morawiecki zachęcał jednak, aby w odpowiednich warunkach decydowano się na ich otwarcie, deklarując, że rząd zapewni środki dezynfekcyjne, by zadbać o ich bezpieczeństwo sanitarne.

Premier zapewnił, że tym, którzy nie będą mogli oddać swoich pociech pod opiekę w przedszkolu lub w żłobku, nadal przysługiwać będzie zasiłek opiekuńczy. Wypłacany będzie zarówno wtedy, gdy jednostka samorządu terytorialnego zdecyduje o zamknięciu placówki, jak i wtedy, gdy zapewnienie w niej opieki nad dzieckiem nie będzie możliwe przez ograniczenia spowodowane COVID-19.

Druga faza odmrażania gospodarki obejmuje otwarcie hoteli i miejsc noclegowych. Stanie się to 4 maja, ponieważ – jak wyjaśnił Morawiecki – pozwoli to uniknąć tłumnych wyjazdów i gromadzenia się ludzi podczas majówki.

Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone wyłącznie pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. Ponadto ograniczona pozostanie działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych, m.in. siłowni i basenów.

Od 4 maja z powrotem działać zaczną galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe. Jak zaznaczył premier Morawiecki, obowiązywać w nich będą podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach – jeden klient na 15 mkw. Nieczynne pozostaną kluby fitness, przestrzeń rekreacyjna, kina, strefy gier i wyspy handlowe oraz tzw. food court, gdzie zwykle spożywa się posiłki na miejscu. Klienci będą musieli nosić maseczki i rękawiczki. Premier wyjaśnił, że zasady rząd wypracował razem z reprezentantami galerii.

Do „większej normalności” po weekendzie majowym powróci też życie społeczne. Rząd uchyli zakaz działalności m.in. bibliotek, archiwów i muzeów. – Tutaj zależy od tego, jakie są wnętrza, w dialogu z organami założycielskimi, prowadzącymi, umożliwiamy otwarcie takich jednostek – tłumaczył Morawiecki.

– Niektóre muzea są przecież bardzo duże, tam niebezpieczeństwo bezpośredniej bliskości ludzi jest bardzo niskie. Będzie możliwość odwiedzenia muzeów i innych miejsc kultury – zostanie do dokładnie określone – zapewnił szef rządu.

Premier zaznaczył, że „luzowanie społeczne” obejmie też dziedzinę opieki zdrowotnej, jaką jest rehabilitacja. – Po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia podjęliśmy decyzję, że ponieważ są to zabiegi bardzo ważne dla zdrowia, często konieczne są do przeprowadzenia w pewnych cyklach – powiedział Morawiecki. Zabiegi będą możliwe od 4 maja.

Mówiąc o przyszłych etapach dalszego znoszenia obostrzeń szef rządu zapowiedział, że będą one ogłaszane w cyklu 2-tygodniowym, ale zastrzegł, że „niektóre elementy z życia gospodarczego” mogą być przyspieszane. Takie decyzje jeszcze nie zapadły, ponieważ potrzebne są odpowiednie analizy.

Według premiera, aby można było przyspieszać, albo przynajmniej utrzymywać tempo luzowania obostrzeń w gospodarce, kluczowe są trzy kryteria. Wymienił wśród nich wskaźnik zachorowań, drugi to dystansowanie społeczne i trzeci – wydajność naszej służby zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało 29 kwietnia rano o 197 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie jest ich 12 415. Resort podał, że zmarło kolejne 10 osób, w sumie zanotowano 606 zgonów.

Dane te uzupełnił premier Mateusz Morawiecki. – Mamy liczbę osób, które wyzdrowiały – to jest liczba 370, a więc z wysokim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie mniej lub bardzo podobna liczba nowych osób, które zostaną zakażone koronawirusem w Polsce, które wejdą do tej liczby przypadków osób chorych versus te, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, w którym możemy powiedzieć, że rzeczywiście jest przyrost osób, które szybciej zdrowieją – podkreślił szef rządu.

Zwrócił uwagę, że w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Belgii czy Holandii sytuacja jest trudniejsza. – Tam liczba przypadków na milion mieszkańców jest kilka albo kilkanaście razy większa niż w Polsce. I to jest też pewnego rodzaju przestroga dla nas, żebyśmy nasz system luzowania obostrzeń dostosowali do przygotowania naszej służby zdrowia, ale także właśnie do tego w jaki sposób udaje nam się zapanować nad koronawirusem – zaznaczył Morawiecki. (PAP)

Agnieszka Ziemska, fot. Krystian Maj / KPRM

Data publikacji: 29.04.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również