Portal internetowy – pomocą dla osób niepełnosprawnych

Portal internetowy - pomocą dla osób niepełnosprawnych

Portal internetowy, na którym osoby z niepełnosprawnościami będą mogły dowiedzieć się o dostępnych dla nich miejscach w Białymstoku: urzędach, instytucjach kultury, restauracjach czy placówkach zdrowia - powstał w ramach projektu „Pełnosprawny Białystok".

Projekt realizuje białostocka Fundacja Inicjatyw na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Impuls” w partnerstwie z Fundacją Szansa Dla Niewidomych. W środę zaprezentowały one portal, działający już od kilku tygodni i stale rozwijany.

Jak powiedział PAP prezes fundacji „Impuls” Wojciech Grabowski, który sam jest osobą z niepełnosprawnością, projekt zrodził się z braku informacji, gdzie on, jako osoba niepełnosprawna może pójść, gdy jest w centrum miasta. – Osoby niepełnosprawne często przez bariery architektoniczne, które spotykają na swojej drodze, a także dlatego, że nie wiedzą, które miejsca są im przyjazne, wycofują się z życia i zamykają w domu – mówił.

Portal www.pelnosprawny.bialystok.pl może być też pomocny dla osób starszych czy z wózkami dziecięcymi.

Na razie znaleźć można na nim 10 miejsc, w których fundacja „Impuls” wraz z wolontariuszami przeprowadziła audyty. Można więc sprawdzić np. jakie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami są na stadionie miejskim – kto może wejść do obiektu, czy są parkingi i toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i czy np. jest odpowiednie oznakowanie.

Grabowski powiedział, że audyty obiektów są robione na bieżąco, a instytucje, lokale i urzędy mogą się zgłaszać do ich przeprowadzenia. Podczas audytu sprawdzana jest dostępność obiektu dla osób z różnymi niepełnosprawnościami – szerokość drzwi, nachylenie podjazdów, dostępność toalet, obecność poręczy. Podczas audytu brana jest też pod uwagę możliwość dojazdu do danego miejsca, a także dostępność do danego obiektu.

– Chcemy dać pełną informację dla osób niepełnosprawnych, bo co z tego, że np. dany hotel ma pokój przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale żeby dostać się do wejścia, trzeba pokonać 20 schodów – zauważył Grabowski.

Fundacja przyjmuje wciąż zgłoszenia od firm i instytucji, które chcą, by przeprowadzono u nich audyt.

Projekt „Pełnosprawny Białystok” będzie realizowany do przyszłego roku. Finansowany jest z unijnych funduszy w ramach Programu Obywatele dla Demokracji. (PAP)

swi/ pz/

Data publikacji: 29.04.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również