Przesunięcie terminu rozstrzygnięcia konkursu Strona Internetowa bez Barier

Przesunięcie terminu rozstrzygnięcia konkursu Strona Internetowa bez Barier

Tegoroczna, VI edycja konkursu Strona Internetowa bez Barier, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do dziś napłynęło o 30 proc. więcej zgłoszeń, niż w roku ubiegłym.

Z uwagi na ten fakt, termin ogłoszenia wyników, tj. grudzień 2014 r., zostaje przesunięty na styczeń 2015 r., kiedy to laureaci zostaną nagrodzeni podczas finałowej konferencji, na której zostanie również zaprezentowany Raport Dostępności.
Zdaniem jego organizatorów konkurs „Strona Internetowa bez Barier” to jedyna inicjatywa w Polsce, która promuje umożliwienie osobom o specjalnych potrzebach pełen dostęp do informacji w Internecie i ma na celu popularyzowanie idei świadomego tworzenia serwisów www, tak by przeciwdziałać zjawisku wykluczenia cyfrowego i dyskryminacji .
Eksperci fundacji oraz użytkownicy niewidomi, niedowidzący i głusi w ramach Raportu Dostępności przebadają również 108 serwisów, w tym strony Sejmu, Senatu, prezydenta, Kancelarii Premiera, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz 18 ministerstw oraz 90 stron instytucji im podległych. Zgodnie z założeniami określonymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 2012 roku, instytucje publiczne mają obowiązek dostosowania serwisów internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych do końca maja 2015 roku. Celem Raportu jest przedstawienie opinii publicznej stanu faktycznego dotyczącego dostępności serwisów www użytku publicznego.
Konkurs organizowany jest przez Fundację Widzialni oraz Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.
Patronami konkursu są:
– Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
– Ministerstwo Edukacji Narodowej
– Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
– Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
– Rzecznik Praw Obywatelskich
– Urząd Komunikacji Elektronicznej
– Polski Związek Niewidomych
– Polski Związek Głuchych
Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych – powstało z inicjatywy Ministra Administracji i Cyfryzacji, Michała Boniego oraz Lidera Cyfryzacji, Włodzimierza Marcińskiego. Przedsięwzięcie objął patronatem prezydent RP Bronisław Komorowski. Celem Porozumienia jest inicjowanie oraz promocja działań prowadzących do powszechnej edukacji cyfrowej, promowanie dobrych praktyk oraz upowszechnianie technologii cyfrowych w Polsce. Porozumienie jest nieformalnym zrzeszeniem dobrej woli instytucji, organizacji i firm, które identyfikują się z jego celami i działają na rzecz ich realizacji.
Sygnatariusze Porozumienia za priorytet obrali budowanie umiejętności cyfrowych niezbędnych na rynku pracy, zwiększenie dostępu do edukacji cyfrowej, a tym samym poprawę jakości życia Polaków.
Przydatne linki:
Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych
Raport Otwarcia 2013
Rozporządzenie
Regulamin Konkursu Strona Internetowa bez Barier
Info: Fundacja Widzialni, oprac. pr
Data publikacji: 31.10.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również