Sejmowa debata nad informacją rządu o sytuacji osób starszych w 2018 r.

W Sejmie 6 maja br. posłowie wysłuchali informacji rządu o sytuacji osób starszych w Polsce w 2018 r., odbyła się także debata.

W ciągu 30 ostatnich lat zmieniła się struktura wieku Polaków. W związku ze starzeniem się społeczeństwa wynikającym z wydłużenia życia i niskim poziomem dzietności w Polsce w 2018 r. ponad 9,5 mln osób miało 60 i więcej lat to prawie 1/4 społeczeństwa.

Przedstawicielka partii rządzącej Joanna Borowik podkreśliła, że szeroko rozumiana polityka senioralna jest jednym z priorytetów rządu.  Wymieniła programy adresowane do seniorów takie jak „Opieka 77 plus”, „Leki 75 plus”, waloryzacje rent i emerytur. Ponadto w ramach programu „Senior plus” samorządy w 2018 r. otrzymały rekordową kwotę 80 mln zł na wspieranie osób starszych, tworzenie dla nich domów i klubów seniora.

Natomiast przedstawiciele partii opozycyjnych zarzucali, że są to dane „archiwalne”. Ich zdaniem w sytuacji pandemii działania rządu – również w sprawie ochrony  200 tys. osób starszych przebywających w domach pomocy społecznej, w placówkach stałej opieki, w zakładach opiekuńczo-leczniczych, w zakładach pielęgnacyjno-leczniczych, w hospicjach –  były spóźnione. Zarzucano rządzącym, że nie rozpatrzono także wniosku złożonego przez klub KO o przeprowadzenie obowiązkowych testów pracowników tych placówek. Podkreślano także, że w Polsce funkcjonują nielegalnie 124 domy opieki, które nie są kontrolowane i w których mogą się dziać ludzkie dramaty.

Na zarzut zakażenia koronowirusem w placówkach opiekuńczych wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, odpowiedział, że placówki te podlegają samorządom. Uważa on, że zakażenie wśród podopiecznych DPS jest problemem, ale jego skala w stosunku do wszystkich mieszkańców DPS stanowiąca 0,62 proc., nie jest duża.

W debacie zwrócono także uwagę na trudną sytuacje materialną i zdrowotną seniorów. W 2018 r. udział osób żyjących w ubóstwie w wieku 60 i więcej lat wzrósł do poziomu 4,6 proc., a wzrost liczby pracujących emerytów o 30 proc. świadczy o konieczności dorabiania do niskich emerytur.

Wskazano, że  dobrym rozwiązaniem w celu zwiększenia wysokości emerytur byłoby ich zwolnienie z podatku.

Opozycja zwracała uwagę, że w raporcie wykazane są działania rządu na rzecz seniorów, ale czy są to działania wystarczające i czy to są dobrze wydane pieniądze, na to odpowiedzi nie ma.

Ostatecznie Sejm przyjął informację rządu o sytuacji osób starszych w Polsce za 2018 r.

kat/, fot. Kancelaria Sejmu

Data publikacji: 07.05.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również