Wiceminister Szwed: skuteczna polityka senioralna w trójkącie rodzina–samorząd–rząd

Warunkiem skutecznej polityki senioralnej jest dobra współpraca rządu, samorządów oraz środowiska rodzinnego, zapewniającego opiekę osobom starszym w miejscu ich zamieszkania – ocenił 10 września w Karpaczu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

– Potrzebne są te trzy uzupełniające się moduły: rodzina, samorząd i państwo, działające razem – mówił wiceminister podczas jednej z dyskusji Forum Ekonomicznego, poświęconej m.in. perspektywom polityki senioralnej.

Szwed zauważył, że w ciągu minionych około 20 lat średnia długość życia wzrosła o prawie 10 lat, a seniorów nadal będzie przybywać. Choć wskaźnik dzietności w Polsce w ostatnich latach wzrasta, nadal jest poniżej poziomu zapewniającego tzw. zastępowalność pokoleń.

– Wskaźnik zastępowalności pokoleń wymaga poziomu 2,2 (chodzi o ilość dzieci przypadających na jedną kobietę). W Europie w tej chwili żadne z państw takiego warunku nie spełnia. Ten problem jest przed nami – mówił wiceszef resortu rodziny.

Przypomniał, iż od lat 80. ub. wieku, kiedy w Polsce rodziło się ok. 800 tys. dzieci rocznie, ilość urodzeń spadła o ponad połowę – w „rekordowym” pod względem ilości urodzeń 2017 r. na świat przyszło 403 tys. dzieci, a w ub. roku 386 tys. Mimo spadku urodzeń, wskaźnik dzietności w ostatnich latach rośnie, co wynika ze spadku liczby kobiet w wieku rozrodczym.

– Wpadamy w niż demograficzny, który odłoży się w latach późniejszych. Program Rodzina 500 plus poprawił w zdecydowany sposób sytuację materialną rodzin, ale także w pośredni sposób też wpłynął na podniesienie wskaźnika dzietności – ocenił Szwed.

Za kluczowe w skutecznej polityce senioralnej wiceminister ocenił adresowanie odpowiedniej pomocy do osób starszych w miejscu ich zamieszkania, przy współpracy z samorządami. Przypomniał, że np. z rządowego programu aktywizacji społecznej osób starszych (ASOS) skorzystało w tym roku ponad 300 lokalnych organizacji pozarządowych. Rząd wspiera też tworzenie dziennych domów i klubów seniora, których jest obecnie w Polsce – jak mówił Szwed – ponad tysiąc, a tym roku na ich rozwój przeznaczono 80 mln zł.

Ważnym zadaniem państwa – ocenił wiceminister – jest odpowiednie zabezpieczenie materialne osób starszych. Stąd m.in. tzw. 13. emerytura oraz minimalna waloryzacja świadczeń emerytalnych w tym roku na poziomie 70 zł. – Mamy też zapowiedź i projekt ustawy dotyczącej 14. emerytury. W sensie materialnym jest to istotna zmiana i poprawa sytuacji osób starszych – ocenił Stanisław Szwed.

Wśród projektów adresowanych do seniorów wiceminister wymienił program „Mama 4+”, zapewniający minimalną emeryturę matkom (a w szczególnych przypadkach także ojcom), które wychowały do najmniej czworo dzieci. Działają również skierowane do seniorów programy Leki 75+ oraz Opieka 75+ – to drugie przedsięwzięcie wspiera samorządy miejscowości do 60 tys. mieszkańców. – Elementem polityki senioralnej – mówił Szwed – musi być także poprawa dostępności do lekarzy oraz zapewnienie seniorom właściwej opieki zdrowotnej, w tym geriatrycznej.(PAP)

Marek Błoński, fot. pixabay.com

Data publikacji: 10.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również