Wirus zaatakował kalendarze. Odwoływanie i przekładanie imprez

Widok z Wieży Ratuszowej podczas inauguracji XX Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorom różnych wydarzeń. Dotyczy to również przedsięwzięć opisywanych na łamach „Naszych Spraw”. W wybranych przypadkach zapadły już ostateczne decyzje, w innych trwają poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Kluczowe pozostaje bezpieczeństwo uczestników.

W tym roku nie zostanie zorganizowany XXI Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością” – Małopolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Plany zakładały, że cykliczna impreza odbędzie się na początku czerwca w odświeżonej formule. Nowością miał być finał na Rynku Głównym, który kojarzy się z uroczystą inauguracją. Tak jak w poprzednich latach, w programie przewidywano wydarzenia sportowe, kulturalne, rekreacyjne, edukacyjne oraz zabawy.

– TOzN opiera się przede wszystkim na integracji, spotkaniach i wspólnym uczestnictwie. Prezydent Krakowa i marszałek województwa małopolskiego doszli do wniosku, że organizacja tego przedsięwzięcia nie wyszłaby z korzyścią dla osób z niepełnosprawnościami. Ta grupa ludzi jest ze względu na swój stan zdrowia szczególnie narażona na działanie wirusa – mówi Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.

Do rozstrzygnięcia pozostaje trzynasta edycja konkursu „Kraków bez barier”. Kapituła wyłoniła już laureatów spośród 55 nadesłanych zgłoszeń. Ogłoszenie wyników miało nastąpić 19 marca podczas gali w Karcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Na uroczystości spodziewano się ponad 150 gości. Obecnie urząd rozważa wręczenie nagród w kameralnym gronie.

– Zamierzamy przybliżyć sylwetki laureatów za pośrednictwem internetu i kanałów miejskich. Chcemy, żeby mieszkańcy Krakowa zobaczyli, ile fajnych i ciekawych projektów jest realizowanych w obszarze działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami – podkreśla Elżbieta Kois-Żurek.

Po sukcesie pilotażowego programu półkolonii dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami (http://naszesprawy.eu/edukacja/polkolonie-po-krakowsku-od-zawstydzenia-po-sukces/), gmina zapowiedziała rozszerzenie przedsięwzięcia. Turnusy w hali przy alei Focha miały rozpocząć się tuż po zakończeniu roku szkolnego. Planowano, że z oferty będzie mogło skorzystać więcej uczestników niż w poprzednie wakacje.

– Jeśli nie będzie odgórnego zakazu organizacji wypoczynku letniego, to chcemy kontynuować nasze działania. Jesteśmy przygotowani nawet do tego, aby robić to w dużo większym reżimie sanitarnym niż ten, który obowiązywał przed pandemią. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, opiekunom, a także rodzinom uczestników – zaznacza Elżbieta Kois-Żurek.

Festiwalowe zmiany

Z tegorocznego kalendarza imprez został wykreślony 16. Festiwal Zaczarowanej Piosenki, którego głównym organizatorem jest Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko. Finał konkursu był zaplanowany na 13 czerwca. Uczestnicy mieli wystąpić na scenie na Rynku Głównym w Krakowie.

– Przygotowanie tego projektu, we współpracy z Telewizją Polską, zajmuje niemal rok. Wymaga to zaangażowania sporej liczby osób, w tym pracowników fundacji i jej wolontariuszy, jurorów oraz gwiazd. Biorąc pod uwagę wszystkie etapy i składowe naszego konkursu przesunięcie terminu jego realizacji w tym roku pod każdym względem jest niemożliwe – informuje Ewa Dziadyk, kierownik Zespołu PR i Marketingu Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko.

Początkowo zakładano, że rozstrzygnięcie pierwszego etapu nastąpi 15 kwietnia, a półfinału – 16 maja. Finał miał być poprzedzony warsztatami wokalnymi z udziałem znanych artystów. Zgłoszenia były przyjmowane w dwóch kategoriach wiekowych do 26 marca. Każda osoba, która je przesłała, otrzyma informację dot. przyszłorocznej edycji. Jeśli potwierdzi chęć udziału w niej, zgłoszenie pozostanie ważne.

Natomiast inaczej wygląda sytuacja z 20. Ogólnopolskim Festiwalem Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana. Znani są laureaci imprezy organizowanej przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz Fundację im. Brata Alberta. Decyzje jurorów dotyczące rozstrzygnięć we wszystkich regionach (tj. pięciu) zapadły jeszcze przed okresem pandemii.

– Zwycięzcy mieli zaprezentować swoje spektakle podczas uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jedynie termin tego wydarzenia został przełożony z 23 marca na jesień – mówi Ewa Dziadyk.

Bezplenerowy rok

Wyjątkowo interesująco zapowiadał się 21. Plener Artystów Niepełnosprawnych „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na liście UNESCO”. Impreza miała po raz pierwszy w historii trwać aż 4 dni. W ostatnich latach standardem były spotkania dwudniowe. Jednak w tym roku nie dojdzie do skutku wydarzenie organizowane przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych z Krakowa.

– Odwołując plener mieliśmy na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników, których miało być 50. W większości są to osoby w starszym wieku i borykają się z różnego rodzaju schorzeniami. Znajdują się więc w grupie wysokiego ryzyka zarażenia koronawirusem – mówi Magdalena Waśniowska-Nowak, kierownik działu obsługi zwiedzających w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Początkowo plan zakładał, że rozpoczęcie imprezy odbędzie się 4 maja w Zamku Żupnym w Wieliczce. Kolejnego dnia artyści mieli odwiedzić w Muzeum Zamkowe w Malborku. Z kolei na 6 maja przewidziane były wizyty na zamkach w Kwidzynie i Sztumie. Harmonogram na następny dzień obejmował powrót z kilkugodzinną wizytą w Toruniu. Z czasem plener został przełożony na wrzesień, ale i z tego terminu zrezygnowano.

– Na pewno powstałyby piękne prace, a później byłaby wystawa. Ale czekamy na lepszy czas i będziemy działać. Dołożymy wszelkich starań, żeby powrócić do projektu i kontynuować współpracę, która trwa już ponad 20 lat – podkreśla Magdalena Waśniowska-Nowak.

Buławy poczekają

Od 31 marca do 3 kwietnia – prezentacje utworów wokalnych, muzycznych lub teatralnych, a 14 maja – finał w ogrodzie. Tak zgodnie z planem miał wyglądać XVIII Przegląd Teatralno-Muzyczny „O Buławę Lajkonika”. W Krakowie zamierzało wystąpić 12 miejscowych zespołów oraz jeden z Krosna. Jednak wspólna inicjatywa Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana oraz Urzędu Miasta Krakowa została odwołana.

– Niestety, nie jest możliwe przesunięcie Przeglądu. W CM mamy bardzo napięty grafik terminów imprez, sal przy nich wykorzystywanych, ogrodu, pracowników. Z kolei wykonawcy nie mogą się teraz spotykać i przygotowywać programów, a ponadto są bardziej podatni na wirusy – informuje Małgorzata Surma z CM im. dr. H. Jordana, koordynator XVIII Przeglądu „O Buławę Lajkonika”.

Pojawił się pomysł, aby w zamiast finału, zorganizować imprezę integracyjną. Ona byłaby połączona z występami dla chętnych, różnorodnymi warsztatami, poczęstunkiem. W tym spotkaniu miałyby wziąć udział także zespoły z CM, przedszkolaki, może seniorzy. Jednak najprawdopodobniej i ta inicjatywa nie dojdzie do skutku. Trwają również rozmowy o cyklu mniejszych imprez, o różnym charakterze. Rozważana jest więc organizacja spotkań połączonych z występami, może z wspólną zabawą z uczestnikami, pokazami filmów czy warsztatami.

– Zobaczymy, na co  będą mogły pozwolić sobie grupy, czym będą dysponować i jakie będą ich oczekiwania. Będziemy z nimi w kontakcie i postaramy się przygotować coś atrakcyjnego – mówi Małgorzata Surma.

Akademicy przesuwają

Na 20-24 kwietnia zaplanowane były XIII Krakowskie Dni Integracji. Głównym punktem programu miała być konferencja „Osoba z niepełnosprawnością na rynku pracy, współpraca uczelni i samorządu z biznesem”. Organizatorzy zakładali, że odbędzie się ona w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, głównego koordynatorem KDI. Kilka innych uczelni zapowiadało dodatkowe atrakcje.

– Całość została odwołana, ale dziś trudno jeszcze mówić o nowym terminie. Nie wiemy, kiedy studenci powrócą do tradycyjnych zajęć i czy nowy rok akademicki rozpocznie się w październiku. Będziemy chcieli zachować przygotowany harmonogram – informuje Martin Jung z Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UEK.

Wstępny plan zakładał, że podczas głównej konferencji nastąpi dołączenie ASP w Krakowie do krakowskiego porozumienia. Tradycyjnie już miało odbyć się wręczenie nagród Integralia. Przewidywano również wybory do Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Z kolei na 4-5 lipca zaplanowane było 17. Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Niepełnosprawnych w Krakowie. Z informacji uzyskanych w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych AGH, projekt zostanie zrealizowany w innym terminie. Szczegóły nie są jeszcze znane.

Później w góry

Zdobycie Korony Gór Polski pozostaje celem uczestników projektu „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt”. Trzon drużyny stanowią wychowankowie i opiekunowie z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego oraz Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Działdowie. W styczniu zostali uhonorowani Czempionem w kategorii Sport bez barier – Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Intelektualnie (http://naszesprawy.eu/sport-i-turystyka/czempion-w-polowie-drogi-po-korone-gor-polski/). Na 15-24 kwietnia była zaplanowana trzecia z czterech wypraw. Wówczas drużyna miała wyruszyć m.in. na Radziejową (1262 m n.p.m.), Turbacz (1310 m n.p.m.) i Tarnicę (1346 m n.p.m.). Jednak ekspedycja została przesunięta na 26 maja-5 czerwca.

– Jeszcze nikt z nas nie wie, czy pójdziemy w góry w tym terminie. Do połowy maja powinno się to rozstrzygnąć. Finał niezmiennie mamy zaplanowany na 12-19 września, ale to zależy od realizacji trzeciej wyprawy. Jeżeli ona nie dojdzie do skutku za niespełna miesiąc, to spróbujemy jeszcze w połowie sierpnia – informuje Roman Jankowski, pomysłodawca projektu.

W przypadku gdy realizacja projektu nie będzie możliwa w wakacje, to powrót na szlak zostanie przesunięty na 12-19 września. Wówczas zmianie ulegnie termin finału. Nie można wykluczyć, że odbędzie się on w 2021 r.

Inkubator działa

Wypracowanie i przetestowanie 45 innowacyjnych rozwiązań pozostaje celem Inkubatora Dostępności. Realizacja tego ogólnopolskiego projektu przez ROPS w Krakowie oraz Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego potrwa do końca września 2022 r. (http://naszesprawy.eu/aktualnosci/inkubator-dostepnosci-wypracowac-i-przetestowac-45-innowacyjnych/).

– Pomimo obecnej sytuacji, staramy się, aby wszystkie działania przebiegały płynnie i zgodnie z harmonogramem. Zmieniliśmy sposób pracy oraz komunikacji zarówno z pracownikami, jak i otoczeniem zewnętrznym. Coraz więcej czynności przenosimy do sfery wirtualnej – mówi Wioletta Wilimska, dyrektor ROPS w Krakowie.

Zaplanowane na 12 marca spotkanie konsultacyjno-informacyjne w Kluczborku zostało odwołane. Z kolei terminowo, czyli 16-30 marca, odbył się pierwszy nabór wniosków do Inkubatora Dostępności. Łącznie wpłynęło 111 zgłoszeń, w tym m.in. 42 z trzeciego sektora (27 z fundacji, 15 ze stowarzyszeń), 32 od osób fizycznych oraz 26 od partnerstw (formalnych i nieformalnych). Najwięcej pomysłów przesłano z województw: małopolskiego (42), mazowieckiego (20) oraz wielkopolskiego (13). Zgłoszono zarówno zaawansowane rozwiązania technologiczne, jak również produkty oraz metody pracy z seniorami i osobami z niepełnosprawnością, których brakuje w obszarze dostępności.

– Chcąc utrzymać płynność projektu, planujemy kontynuować rozpoczęte działania w formie zdalnej, w tym m.in. przeprowadzić posiedzenie Rady Innowacji Społecznych. Jesteśmy pewni, że uda nam się rozstrzygnąć konkurs ogłoszony w lutym, a także zorganizować spotkania z innowatorami, które były przewidziane na pierwsze półrocze – informuje Wioletta Wilimska.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. autor, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, OREW w Działdowie, archiwum NS

Data publikacji: 11.05.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również