„Inna sztuka. Akt pierwszy”

Sztuka nie ma wyglądać ładnie;

ma sprawić, że coś poczujesz.

Rainbow Rowell

 

Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Razem do celu. informuje o rozpoczęciu realizacji nowego projektu. Jest on dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Grupa dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, przebywała sześć dni na warsztatach w Węgierskiej Górce, w trakcie których przygotowywano spektakle.

Inspiracją do stworzenia przedstawienia stały się dla nich obrazy „Ja i wieś” Marca Chagalla oraz „Krowy” Józefa Wilkonia. Wśród uczestników zdecydowana większość to osoby niewidome i słabowidzące, dla których sztuka wizualna najczęściej jest nieczytelna, bo „niewidzialna”, nie może sprawić, że coś poczują, przeżyją podczas obcowania z nią… Chyba, że osoby widzące przybliżą  sztukę osobom z dysfunkcją wzroku pozawzrokowymi metodami poznania. I właśnie taki cel miały warsztaty.

Wybrane obrazy zostały przybliżone uczestnikom dzięki audiodeskrypcji, tyflografikom. Dzieci tworzyły scenariusz sztuki na zasadzie skojarzeń do danego obrazu, analogii, własnych doświadczeń. Same decydowały o scenerii,  tworzyły dialogi dla aktorów. Przedstawienie powstało w pięć dni, składało się z dwóch etiud, których głównymi bohaterkami były krowy.

W jednej  z etiud dzieci i młodzież z problemami widzenia, do scenografii wykorzystały kartony, szary papier, który pomalowały farbami, okleiły watą, stworzyły bohaterów: Psa, Żyrafę, Lwa i Krowę, kukiełki,  którymi animowały nad czarnym suknem. W drugiej etiudzie bohaterami były dzieci, ale dużą rolę odgrywały rekwizyty i stroje. Każda z etiud ma morał i przesłanie dla odbiorcy: według nas – sztuka nasza sprawia, że coś poczujesz.

Do obejrzenia zdjęć z warsztatów zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Razem do celu: www.stowarzyszenierazemdocelu.pl. Przedstawienie opatrzono audiodeskrypcją. To ważne, aby świadomość nas – ludzi widzących, wyprzedzała potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Udostępniała im to, co niedostępne, dawała wrażenia estetyczne, możliwość odbioru dzieła oraz jego tworzenia. Kierowała również ofertę do najmłodszych, aby otwierali się na sztukę, pomimo ograniczeń wzrokowych.

Zobacz galerię…

Oprac. IKa

Data publikacji: 08.09.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również