Nie ma planów likwidowania szkół specjalnych

Nie ma planów likwidowania szkół specjalnych. Nie ma również decyzji o likwidowaniu poradni psychologiczno-pedagogicznych – poinformowała PAP rzecznik MEiN Anna Ostrowska, odnosząc się do publikacji w „Gazecie Wyborczej” z 2 lutego.

W artykule „Szkolna rewolucja wytnie poradnie?” w „Gazecie Wyborczej” napisano, że celem „rewolucji, którą zapowiada PiS” są m.in. poradnie psychologiczno-pedagogiczne i szkoły specjalne. Dziennik zastanawia się, czy obecnie działający system „przetrwa reformę”.

„Informuję, że nie ma planów likwidowania szkół specjalnych. Nie ma również decyzji o likwidowaniu poradni psychologiczno-pedagogicznych” – napisała odnosząc się do tego tekstu rzecznik MEiN Anna Ostrowska. Zaapelowała, aby nie wprowadzać niepokoju wśród rodziców, uczniów i środowiska nauczycielskiego.

„Oto fakty. Od 2017 r. ministerstwo edukacji pracuje z ekspertami i praktykami, zarówno krajowymi jak i międzynarodowymi w tym z Europejską Agencją ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej w ramach Programu Wspierania Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej nad podniesieniem jakości edukacji wszystkich uczniów, w tym z niepełnosprawnościami. Naszym celem jest też przygotowanie takich rozwiązań, dzięki którym każde dziecko i uczeń otrzymają kompleksową pomoc dostosowaną do ich potrzeb” – podkreśliła rzecznik.

Dodała, że od lat 90. trwały prace w kierunku międzyresortowych rozwiązań, których celem jest zapewnienie wsparcia potrzebującym dzieciom, uczniom i rodzinom, np. ze względu na zdiagnozowaną niepełnosprawność.

„I te cele chcemy zrealizować m.in. przez powołanie instytucji o charakterze międzyresortowym o roboczej nazwie Centrum Dziecka i Rodziny. Struktura organizacyjna tej instytucji jest obecnie na etapie prac projektowych” – przekazała.

Rzecznik MEiN podkreśliła, że nie ma mowy o likwidowaniu szkół specjalnych. „Pracujemy w tej chwili nad wykorzystaniem potencjału tych szkół, ich kadry czy specjalistycznego wyposażenia do wspierania szkół ogólnodostępnych w zakresie zróżnicowanych potrzeb uczniów” – oznajmiła.

Ostrowska poinformowała, że we wrześniu 2021 roku ruszy pilotaż Specjalistycznych Centrów Edukacji Włączającej jako instytucji powstałych na bazie szkół i placówek specjalnych – bez ich likwidacji.

„Obecnie kończymy prace nad projektami rozwiązań. Planujemy, że do wakacji będziemy gotowi do rozpoczęcia szerokich konsultacji w tym zakresie” – zaznaczyła. (PAP)

Szymon Zdziebłowski, fot. freepik.com

Data publikacji: 02.02.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również