„Opowieści Outsiderów” – nagrania osób po kryzysach psychicznych

Siedem nagrań osób po kryzysach psychicznych, którym w odzyskaniu zdrowia pomogła twórczość artystyczna, złożyło się na „Opowieści Outsiderów”. Podcasty są dostępne na uruchomionym w listopadzie kanale YouTube „Uważaj na głowę”.

– Podcasty adresowane są przede wszystkim do osób, które borykają się z problemem autostygmatu – poczucia, że przez swoje doświadczenie choroby czy niepełnosprawność postrzegają siebie jako kogoś gorszego – powiedział w poniedziałek rzecznik krakowskiego szpitala im. dra J. Babińskiego Maciej Bóbr.

Zwrócił uwagę, że dla wielu to właśnie sztuka staje się drogą wyjścia z niepełnosprawności, wykluczenia i odrzucenia. – Tworząc, pokazują sobie i innym, że kryzys psychiczny nie uczynił ich wcale gorszymi, że sztuka pomaga im radzić sobie z chorobą czy kryzysem – wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że kolejne kryzysy psychiczne związane są pandemią. – Statystyki są nieubłagane i mówią, że od 25 do 30 proc. z nas – Polek i Polaków – także w wyniku pandemii, może doświadczyć kryzysu psychicznego – wskazał.

Inspiracją dla „Opowieści Outsiderów” była przygotowana przez osoby po kryzysach psychicznych wystawa „Uważaj na głowę”, dostępna od 2016 r. w szpitalu Babińskiego. Jej kanwą także są opowieści osób po kryzysach psychicznych, które opowiedziały o swoim przeżywaniu choroby, leczeniu i zdrowieniu. Z uwagi na pandemię wystawa jest zamknięta.

Projekt „Opowieści Outsiderów” realizuje Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka im. dra Andrzeja Kowala w ramach programu „Kultura wrażliwa”, finansowanego z budżetu województwa małopolskiego.

Osoby, które wysłuchają podcastów, proszone są o uzupełnienie ankiety https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeBSjyH-3fxorj3_lt218qmzz6mEp9ae1O9xTo_Hhntnqb9zg/viewform. Ankiety można wypełniać do końca roku. Jej wyniki pozwolą twórcom na lepsze zwracanie uwagi na problemy osób w kryzysach psychicznych. (PAP)

Beata Kołodziej

Data publikacji: 28.12.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również