Aktorzy z niepełnosprawnościami o seksualności bez tabu

"From J. to Jessica" - kadr z rejestracji

Teatr 21 / Centrum Sztuki Włączającej zapraszają na pokazy spektaklu „From J. to Jessica” Theater Babel Rotterdam. Przedstawienie holenderskiego zespołu inspirowane jest historią Jessici Vos – niepełnosprawnej intelektualnie aktorki i osoby transpłciowej.

– Czy możesz być tym, kim chcesz? Mężczyzna, kobieta, heteroseksualista, homoseksualista, niski czy dobrze wykształcony? To pytanie zadawane wszystkim aktorom czasami przywołuje bolesne, traumatyczne historie. Osobom niepełnosprawnym, nawet częściej niż osobom pełnosprawnym, odmawia się życia jakiego pragną, ponieważ to inni decydują o tym za nich – opowiada reżyser spektaklu Paul Röttger i wieloletni dyrektor Theater Babel Rotterdam. Ten inkluzywny zespół teatralny z Holandii, od wielu lat zatrudnia zarówno aktorów z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych artystów, by w takim kolektywnie tworzyć wysokiej jakości sztukę teatralną.

W spektaklu „From J. to Jessica” (Od J. do Jessici”) aktorka Jessica Vos dzieli się z widzami doświadczeniem własnej tranzycji. Swoją prywatną i intymną historię przedstawia otwarcie, bez niedopowiedzeń, nie bojąc się tematów tabu. Zainspirowani tą historią partnerujący jej na scenie aktorzy, również odsłaniają swoje wnętrze. Wyrażają bezpośrednie, szczere i (nie)zwykłe wyznania na temat swojej młodości, seksualności, tego kim chcą i nie chcą być, a także o tym, kim mogą i nie mogą być. Spektakl zrealizowany jest w nowoczesnej formie, wykorzystuje niestandardowe ustawienie widowni i panoramiczne projekcje wideo, które mają zanurzać widza w intymnym historiach występujących w nim aktorów.

Zaraz po spektaklu odbędzie się rozmowa z Paulem Röttgerem – reżyserem spektaklu „From J. to Jessica”. Spotkanie poprowadzi Stanisław Godlewski, krytyk teatralny, członek redakcji „Pamiętnika Teatralnego”.

Rejestracja spektaklu udostępniona zostanie za darmo na Facebooku Teatru 21 (facebook.com/teatr21) oraz na jego kanale YouTube (youtube.com/teatr21) 30 grudnia 2020 o g. 19:00 (wersja z napisami w języku polskim) oraz 23 stycznia 2021 o g. 19:00 (wersja z polskim lektorem i tłumaczeniem na PJM).

Szczegóły na stronie: teatr21.pl/from-j-to-jessica

Pokaz przedstawienie to jedno z działań sieci „Trasna na Line” – projektu w ramach programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej, realizowanego w formie współpracy pięciu teatrów zatrudniających aktorów z niepełnosprawnościami z Europy: Teatr 21 z Warszawy (Polska), Moomsteatern z Malmö (Szwecja), L’Oiseau Mouche z Roubaix (Francja), Theater Babel Rotterdam (Holandia), Blue Teapot Theatre Company z Galway (Irlandia). Wydarzenie jest współfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności.

Jakub Drzewiecki, Fundacja Teatr 21

Data publikacji: 28.12.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również