„Hakuna Matata” w polskim języku migowym (PJM)

„Hakuna Matata” to już trzecia piosenka Disneya zamigana przez dzieci niesłyszące, do której powstał profesjonalny teledysk. Po przebojach takich jak „Nie bój się chcieć” z filmu „Zwierzogród” czy „Pół kroku stąd” z filmu „Vaiana” przyszła pora na kultowy utwór z filmu „Król Lew”.

Teledysk miał swoją premierę w Disney Channel 1 czerwca.

Link do YT: https://www.youtube.com/watch?v=_hgxlEYrA8k&feature=youtu.be

Disney Polska wraz z wieloletnim partnerem – Fundacją Kultury Bez Barier – zaprosili do projektu dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 im. Jana Pawła II w Krakowie. Jest to kolejny krok w pracach nad szerzeniem kultury popularnej wśród polskiej społeczności osób niesłyszących. Do tej pory dzieci z niesłyszące wraz z dziećmi niewidomymi miały okazję uczestniczyć w pokazach hitów kinowych Disneya, specjalnie przygotowanych z napisami dla niesłyszących, w polskim języku migowym oraz z audiodeskrypcją. Dodatkowo dzieci niesłyszące, które brały udział w nagraniach do teledysków, występowały na scenie obok polskich artystów w trakcie koncertów muzyki z filmów Disneya.

Zwrot „Hakuna matata” znaczy „nie martw się”, a zaczerpnięty został z języka Suahili podczas prac nad filmem „Król lew”. Dzięki sukcesowi produkcji Disneya, te dwa słowa na stałe wpisały się do pop kultury. Z pomocą afrykańskiej społeczności osób niesłyszących, Fundacji Kultury bez Barier udało się przygotować pierwszą w Polsce interpretacje „Hakuna matata” w PJM, a tym samym wprowadzić to powiedzenie do języka migowego.

Misją Fundacji Kultury bez Barier jest udostępnianie kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, tak aby wszyscy mogli porozumiewać się tym samym kodem kulturowym. Celem działań Fundacji jest zmniejszenie poczucia izolacji, jakie mogą czuć dzieci niesłyszące i niewidome.

Firma Disney Polska spotkała się z Fundacją na planie kolejnego już teledysku, aby wnieść trochę magii Disneya, moc pozytywnych wrażeń oraz uczuć do serc i domów dzieci z niepełnosprawnościami. Aktywności i liczne projekty prowadzone z udziałem Fundacji Kultury Bez Barier są częścią regularnych działań Disneya w ramach realizowanych inicjatyw w zakresie odpowiedzialności społecznej firmy i mają na celu wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci i ich rodzin.

W oryginale utwór „Hakuna Matata” wykonują: Maciej Stuhr, Michał Piela, Paweł Szymański i Marcin Januszkiewicz. Za scenariusz i reżyserię teledysku odpowiada Marcin Starzecki, za zdjęcia – Cezary Stolecki. Producentem zewnętrznym jest firma Workshop.

Zapraszamy na kanał Disney Channel, gdzie po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć i posłuchać, w języku migowym, utworu „Hakuna matata”.

– I już się nie martw,
Aż do końca twych dni!
– Naucz się tych dwóch
Radosnych słów:
– Hakuna matata!

O Fundacji Kultury bez Barier

Fundacja Kultury bez Barier zajmuje się udostępnianiem działań kulturalnych i dzieł sztuki osobom z niepełnosprawnościami. Dzięki niej kultura staje się otwarta dla każdego, bez względu na wszystko.

Info i fot. Fundacja Kultury bez Barier

Data publikacji: 10.06.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również