Kolejna premiera Teatru dla niewidomych w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi 15 lipca br. o 18:00 na Małej Scenie zagra 67. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących – spektakl „Janek, król przeprowadzek” w reżyserii dyrektor teatru Ewy Pilawskiej.

Teatr Powszechny od wielu lat współpracuje z Radiem Łódź. Od 2016 roku tradycją jest, że po scenicznej premierze w cyklu „Teatru dla niewidomych” z udziałem widowni, na antenie emitowany jest spektakl w formie słuchowiska. Tym razem, ze względu na pandemię, spektakl będzie miał premierę tylko w eterze.

„Janek, król przeprowadzek” to sztuka autorstwa Kanadyjczyka Davida S. Craiga, wielokrotnie nagradzana, wystawiana była w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i po raz pierwszy zostanie wystawiona w Polsce. Tekst przetłumaczyła Elżbieta Woźniak.

„Janek, król przeprowadzek” to metafora walki z przeciwnościami losu – lękiem, brakiem bezpieczeństwa. Sztuka jest uniwersalna, dotyczy rozpadu relacji. Obnaża między innymi samotność dziecka, na które rodzic przerzuca zbyt dużą odpowiedzialność, nadużywając zaufania i bezwarunkowej miłości. W sztuce Craiga mamy do czynienia z różnymi formami osamotnienia, które bohaterowie próbują bezskutecznie zagłuszyć i zdusić.

——————–

 „Teatr dla niewidomych i słabo widzących” to unikatowy i pionierski w skali Europy autorski projekt dyrektor Ewy Pilawskiej. Zainaugurowany został w 2005 roku wspólnie z łódzkim Okręgiem Polskiego Związku Niewidomych (we współpracy Teresą Wrzesińską). Do tej pory zrealizowanych zostało 66 premier w ramach cyklu. Czasopismo „Pochodnia”, wydawane przez Polski Związek Niewidomych wskazało, że Teatr dla niewidomych i słabo widzących jest jedyną tego typu formą teatralną uprawianą w Polsce.

Oprac. tuk/, fot. Teatr Powszechny w Łodzi

Data publikacji: 14.07.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również