Krzysztof Globisz laureatem Splendora Splendorów – nagrody Teatru Polskiego Radia

Krzysztof Globisz – znakomity aktor teatralny, filmowy i radiowy – odebrał Nagrodę Splendora Splendorów – wyróżnienie przyznawane przez zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia. – Radio kochałem, kocham i zawsze będę kochał – powiedział laureat.

Podczas gali, która odbyła się 2 grudnia wieczorem w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie uhonorowano również Wielkimi Splendorami aktorkę Katarzynę Dąbrowską i aktora Andrzeja Mastalerza. Wielki Splendor to nagroda Teatru Polskiego Radia przyznawana od 1988 r. – za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

Podczas ceremonii długą owacją na stojąco przyjęto Krzysztofa Globisza, który otrzymał nagrodę specjalną Splendor Splendorów – przyznawaną wybitnym postaciom kultury.

– Dziękuję wam wszystkim… Radio kochałem – powiedział aktor, który zmaga się z afazją – zaburzeniami mowy – po przejściu w 2014 r. udaru mózgu. Jego dalsze słowa odczytano z listu. „Radio kochałem, kocham i zawsze będę kochał” – podkreślił w nim Globisz, zaznaczając, że tej miłości nauczyła go Romana Bobrowska, która była jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów radiowych, autorką wielu spektakli i słuchowisk radiowych.

„Wszystkim, z którymi pracowałem – reżyserom, realizatorom, kolegom aktorom – serdecznie dziękuję. Dedykuję tę nagrodę moim ukochanym studentom” – dodał aktor, który poza kreacją znakomitych ról był także dziekanem Wydziału Aktorskiego krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Podczas gali podkreślono, że Krzysztof Globisz to jeden z najważniejszych polskich aktorów, prawdziwy mistrz słowa i interpretacji, gwiazda Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, a także profesor sztuk teatralnych. Nagrodę Splendor Splendorów – jak odczytała w laudacji aktorka Ewa Wiśniewska – Globisz otrzymał „za słowa, które zmuszają do milczenia; za ciszę, która znaczy więcej niż one; za milczenie, które nastało na chwilę, by móc wypowiedzieć niewypowiedziane”. „Za mistrzostwo, które kocha czeladników” – podkreśliła.

Wszystkim artystom, którzy tworzą Teatr Polskiego Radia, podziękował jego dyrektor Janusz Kukuła. – Teatr Polskiego Radia – tylko trzy słowa, a tak wiele wspaniałych ludzi (…). Żeby opisać teatr wystarczą dwa rzeczowniki i jeden przymiotnik. Te rzeczowniki to: aktor i tekst, a przymiotnik: wielki – powiedział Kukuła podczas gali, którą uświetnili m.in. młodzi artyści z zespołu Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. (PAP)

nno/ pat/, fot. Jan Fryta / commons.wikimedia.org/wiki

Data publikacji: 03.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również