Podróż z filmem

Podróż z filmem

Hasło 11. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja brzmi: „Film – podróż bez barier". Jak zawsze widzowie zabrani zostaną w podróż filmową: zobaczą wspaniałe produkcje ze wszystkich stron świata, m.in. Włoch, Francji, Holandii, Estonii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Armenii, Australii, Argentyny, Iranu i Polski.

W konkursie filmowym o statuetkę Motyla 2014 oprócz fabuł i dokumentów powalczą też filmy amatorskie, zgłoszone przez osoby z niepełnosprawnością, bądź zrealizowane z ich udziałem. Filmową perełką festiwalu będzie specjalny pokaz kultowego „Cinema Paradiso” w reżyserii Giuseppe Tornatore z audiodeskrypcją, techniką, która polega na opatrywaniu komentarzem słownym obrazów – np. malarskich, filmowych – tak, by osoby niewidome i niedowidzące mogły je „zobaczyćˮ. Oprócz tego filmu, który zostanie pokazany ostatniego dnia festiwalu, 6 września, przygotowana zostanie wystawa „Wrocław na szczytach świata” Bogusława Ogrodnika ze zbiorów Fundacji Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka.

Na festiwal zaproszono podróżników, w tym z niepełnosprawnością, którzy przemierzają najtrudniejsze górskie szlaki, nurkują, docierają do serca dżungli i ukrytych zakamarków naszego globu, by opowiedzieli nam o swoich niezwykłych wyprawach, przygodach i odkryciach. Będą to m.in. Angelika Chrapkiewicz-Gądek, Liliana Latus, Krzysztof Gardaś, Rafał Gręźlikowski, Paweł Kilijański, Kamila Kielar, Mirosław Pawłowski, Paweł Wida, Karolina Sypniewska. Podróżnicy wezmą udział w tzw. żywych lekcjach wychowawczych pn. „Przed siebie, bez barier” i – w ramach 15-lecia Radiowego Klubu Obieżyświata z Integracją – z festiwalową publicznością.

W programie festiwalu znajdą się wystawy, koncerty, spotkania, warsztaty szermierki na wózkach i fotograficzne, spektakle, happeningi, wykłady filmowe. Wraz z Instytutem Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej organizujemy konferencję naukową pn. „Film – podróż bez barier”.

Festiwal rozpocznie się 2 września. Zobaczymy wówczas pokłosie niezwykłej akcji Fundacji Fabryki UTU – wystawę zdjęć, które powstały w czasie zeszłorocznego festiwalu Retroakcja-Kreacja, retrospektywę festiwalową autorstwa Wojtka Szweja. Ponadto uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć: happening pt. „Mały Książę” w wykonaniu podopiecznych Pałacu Młodzieży w Koszalinie, spektakl „Siewcy” Teatru Recepta z Centrum Kultury i Spotkań Europejskich z Białogardu, koncert Dariusza Buczka, laureata Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w Krakowie i pierwszy z konkursowych filmów: „Salvo. Ocalonyˮ (Salvo), reż. Fabio Grassadonia, Antonio Piazza, Włochy/Francja.
Rozdanie nagród i finałowy koncert zespołu Na Górze – 6 września.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe (Koszalińska Biblioteka Publiczna, Plac Polonii 1), w tym seanse filmowe (kino Alternatywa) jest wolny.
Szczegóły na: www.integracjatyija.pl

Małe Festiwale i seanse w kinach studyjnych
Po raz czwarty festiwalowi będą towarzyszyć Małe Festiwale Ty i Ja. Również w tym roku, w 27 miejscowościach z całej Polski, ośrodki kulturalne, społeczne, fundacje i stowarzyszenia będą szerzyć ideę integracji osób z niepełnosprawnością z lokalnymi społecznościami. Małe Festiwale odbywają się równolegle z głównymi wydarzeniami festiwalowymi w Koszalinie, jednak program wydarzeń artystycznych ośrodki układają i realizują samodzielnie. Uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć wybrane festiwalowe filmy (przygotowane przez organizatorów festiwalu głównego), a także wziąć udział w wystawach, koncertach, happeningach, spotkaniach i warsztatach. Wybrane festiwalowe wydarzenia zobaczą widzowie 14. kin studyjnych w Polsce, m.in. Warszawy, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Rzeszowa, Poznania i Szczecina, 3 i 4 września br.

Festiwalowy plakat
Autorką tegorocznego plakatu festiwalowego jest Magdalena Słowińska ma 25 lat. Wśród jej zainteresowań są: zarządzanie i marketing, reklama, identyfikacja wizualna, aranżacja wnętrz. Swoje pasje realizuje nie tylko w życiu zawodowym – jest właścicielką Agencji Reklamowej VisionPro – ale też codziennym: projektuje obrazy drukowane na płótnie canvas oraz fototapety. Projekt plakatu to efekt pracy zespołu grafików agencji.

Info: EFF Integracja Ty i Ja, oprac. pr

Data publikacji: 28.07.2014 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również