Premiera teatru dla niewidomych w Powszechnym – także w Radiu Łódź

Premiera teatru dla niewidomych w Powszechnym - także w Radiu Łódź

Łódzki Teatr Powszechny przedstawił 23 listopada 52. premierę w ramach teatru dla niewidomych. Scena od 11 lat realizuje spektakle dla osób z dysfunkcjami wzroku. Będzie to pierwsze przedstawienie, które w formie słuchowiska wyemituje Radio Łódź.

– Do tej pory przygotowaliśmy już 51 premier. Były to głównie angielskie i francuskie komedie, ale w repertuarze teatru dla niewidomych pojawiły się też m.in. „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II i „Obietnica poranka” Romain Gary’ego, przedstawienia edukacyjne dla młodych odbiorców – „Niezwykły dom pana A., czyli skradzione dźwięki” Alana Ayckbourna i „Impreza” Johna Retallacka. Pojawiają się też polscy autorzy – Juliusz Machulski, Maciej Wojtyszko, Marta Guśniowska. Wiele sztuk, po premierze w wersji czytanej, znalazło się w repertuarze Teatru Powszechnego – powiedziała dyrektor Powszechnego Ewa Pilawska.

Tym razem z myślą o publiczności z dysfunkcjami wzroku teatr przygotował premierę spektaklu „Punkt widzenia” szkockiego pisarza i scenarzysty Williama Boyda – sztuka po raz pierwszy prezentowana była w marcu tego roku w Londynie. Jak zaznaczyła Pilawska, będzie to pierwsze przedstawienie teatru dla niewidomych, które – wkrótce po scenicznej premierze – zostanie wyemitowane na antenie Polskiego Radia Łódź w formie słuchowiska.

Teatr dla niewidomych i słabo widzących, zwany też teatrem czytanym, to autorski pomysł Pilawskiej, stworzony we współpracy z b. prezes łódzkiego Polskiego Związku Niewidomych Teresą Wrzesińską. Autorzy projektu podkreślają, że tworzone przez nich spektakle dla niewidomych nie są jedynie adaptacjami propozycji repertuarowych, wyposażonymi w audiodeskrypcję, jakie dostępne są w innych teatrach. To premiery wystawiane specjalnie dla publiczności z dysfunkcjami wzroku, przygotowane z uwzględnieniem jej specyficznych potrzeb.

Realizatorzy posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, przywiązując szczególną wagę do szczegółów dźwiękowych i czytanych didaskaliów. Prezentacjom towarzyszą programy teatralne pisane alfabetem Braille’a.

Projekt jest odpowiedzią na potrzeby środowiska osób niewidomych. Jak wyjaśniła Pilawska, dla wielu z nich już samo wyjście z domu i dotarcie do teatru jest problemem – stąd pomysł wprowadzenia nowej formy przekazu, jaką jest słuchowisko radiowe. Realizowane dotychczas w Powszechnym spektakle teatru czytanego cieszyły się bardzo dużą popularnością – scena gościła widzów nie tylko z Łodzi, ale także m.in. z Sieradza, Kutna, Piotrkowa Trybunalskiego, Poznania, Kalisza, Leszna.(PAP)

agm/ mow/

Data publikacji: 23.11.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również