Teatr, piosenka, radość i emocje w Tychach

Teatr, piosenka, radość I emocje w Tychach

Wiele jest wydarzeń artystycznych z udziałem osób z niepełnosprawnościami, nie sposób we wszystkich uczestniczyć. W Tychach „NS" były po raz pierwszy. 25 października na scenie Teatru Małego tamże już od rana trwały przesłuchania w ramach XVIII Festiwalu Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych, organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek św. Faustyna.

Festiwal uroczyście otworzył wiceprezydent Tychów Igor Śmietański.

A potem już mogliśmy oglądać festiwalowe popisy ponad 200 uczestników, którzy przygotowali 19 występów w kategoriach piosenka i teatr. W tym roku przeważała piosenka, występów teatralnych było osiem.

Widzowie przez kilka godzin mogli się cieszyć porywającą muzyką, występem bębniarzy, których nagrodzili owacyjnymi brawami, mogli się wzruszać poruszającymi serca historiami prezentowanymi przez kolejne grupy. Świetne, doskonale odegrane dialogi, scenki, samodzielnie wykonana, zachwycająca niejednokrotnie dekoracja, rekwizyty – to wszystko znakomicie przemawiało do widzów oglądających występy z wielkim skupieniem.

Jurorzy mieli dylematy
Dużo trudniej mieli członkowie jury, którzy te występy musieli skrupulatnie oceniać, biorąc pod uwagę wiele kryteriów. Pracowali w składzie: Grażyna Szafraniec, Andrzej Rauszer i Leszek Kubica.

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród poprosiliśmy o ocenę dr Grażynę Szafraniec, pracującą dla Festiwalu od 2003 roku.

– Powiedziała Pani ze sceny, że w tym roku było dużo więcej do nagradzania niż nagród.

G. Sz. – Tak, zwłaszcza w kategorii teatralnej. W tym roku był bardzo wysoki i wyrównany poziom części teatralnej, co wywołało dyskusję między jurorami. Mogliśmy przyznać tylko trzy nagrody, a dobrych przedstawień było co najmniej pięć, sześć. To jest dylemat: kogo wybrać i z jakiego powodu. Oprócz wartości artystycznych bierzemy pod uwagę liczbę uczestników w zespole; brak instruktora na scenie, który tym wszystkim kieruje; samodzielność niepełnosprawnych; poziom zaburzeń rozwoju, bardzo dużo kryteriów. Jestem zwolennikiem sztuki wysokiej, więc spektakl, który jest romantyczny, smutny, z muzyką dobrze dobraną do treści, bardziej do mnie przemawia niż ludyczny czy folklorystyczny. Nie do końca byłam za promowaniem tutaj „Miłości w Zakopanem” i tego typu utworów. Ale widownia świetnie się przy tym bawiła. Miałam dzisiaj spore dylematy i wyjątkowo w tym roku nie byliśmy jednogłośni.

– A kogo by Pani jeszcze nagrodziła, gdyby miała do dyspozycji kolejne nagrody?
G. Sz.: – Nagrodziłabym na pewno „Światło i cień” z Tychów, za bardzo dobre jak zawsze przedstawienie „Zasłyszane-zakrzyczane”. Dyskutowaliśmy o „Reducie Ordona”, w której wystąpiła tyska grupa Menuet. Duża ilość tekstu została przekazana ze sceny bez pomyłek. W tym wypadku zadecydowała skromna scenografia i statyczny charakter prezentacji. To zadecydowało, że nie zajęli trzeciego miejsca. Bardzo dobre przedstawienie „W poszukiwaniu miłości” przygotował Środowiskowy Dom Samopomocy z Oświęcimia. Kryteria oceniania są więc bardzo różne; napisałam kiedyś taki tekst o standardach arteterapii i kryteriach oceny spektaklu. Juror ma ogromny dylemat. Biesiadne przedstawienia nie są moimi ulubionymi. Utwory Golec uOrkiestra śpiewane dzisiaj, rozbawiły widownię, dzieci tańczyły i śpiewały. Panowie z jury bronili akurat tego przedstawienia.

To dla nas naprawdę wyjątkowy dzień
O wypowiedź o tym dużym, doskonale zorganizowanym przedsięwzięciu poprosiliśmy Ninę Lewartowską ze Środowiskowego Domu Samopomocy Ośrodka św. Faustyna w Tychach, od paru lat koordynującą organizację Festiwalu:

– W organizację Festiwalu są zaangażowani wszyscy pracownicy ośrodka. Przyjechali do nas przedstawiciele 17 placówek z dużego regionu. Przykładowo Tychy tutaj – lokalnie, Mikołów, Wyry, Zabrze, Mysłowice, Skoczów, Bytom, Częstochowa, Oświęcim, Lędziny, Ruda Śląska, Gliwice, Drogomyśl. Rozsyłamy zaproszenia, informacja jest w Internecie, staramy się docierać w miarę wszędzie. Czasami jest tak, że w ośrodku grupa teatralna przestała działać, czy nie mają przygotowanego czegoś nowego i nie mogą przyjechać.

Tutaj, w Teatrze Małym odbywają się prezentacje teatralne i muzyczne, a w Pasażu Kultury Andromeda mamy wystawę plastyczną, która jest jedną z kategorii konkursowych. Wernisaż odbył się we wtorek, 23 października, a dzisiaj osobne jury plastyczne ocenia prace tam wystawione, aby o 13.30 również ogłosić werdykt wraz z konkursem teatralnym i piosenki. Tegoroczna wystawa inspirowana była tematem „Ptaki duszy”.

To jest dla nas naprawdę bardzo wyjątkowy dzień. Dla nas, jako organizatorów, że możemy gościć inne placówki. Dużo pracy na pewno, ale też dużo satysfakcji, emocji. To ogromna doza radości dla naszych podopiecznych. Nie tylko same występy, ale również przygotowania to zajęcie, które uwielbiają. Ja osobiście bardzo lubię moment ogłoszenia werdyktu jury, kiedy podopieczni z naszej placówki czy tez z innych wchodzą na scenę, żeby odebrać nagrodę, kiedy czują się docenieni, tam jest niesamowity wybuch emocji, radości takiej naprawdę szczerej, płynącej prosto z nich. To bardzo emocjonujący dzień dla nas i dla nich, na pewno.

Swój wkład wnoszą wszyscy pracownicy ośrodka, każdy ma swoją funkcję, za nią odpowiada, organizacyjnie bardzo dobrze jest to spinane, koordynujemy wszystko na bieżąco, mam nadzieję, że taki też będzie odbiór.

W organizację imprezy zaangażowali się również wolontariusze z zaprzyjaźnionego I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach, z wielkim znawstwem odnajdujący się w tym środowisku. Taka integracja środowisk osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych jest zapewne jednym z wielu aspektów tego festiwalu.

Zobacz galerię…
Tekst i fot. Ilona Raczyńska

Nagrody
Konkurs teatralny:
I miejsce: „Do ośrodka przyjechał pan reżyser” ŚDS dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi przy MOPS – Tychy
II miejsce: „Po prostu my” DPS „Wędrowiec” – Bytom
III miejsce: „Jak na ludowo – to tylko po góralsku, czyli miłość, miłość w Zakopanem” DPS dla Dorosłych przy Zgromadzeniu Sióstr Albertynek – Częstochowa
Konkurs piosenki:
I miejsce: Dominika Kolonko „Piosenka księżycowa” – Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek bł. Karolina – Lędziny
II miejsce: Ewelina Król, Amanda Holon „Nie mów mi nie” – WTZ Caritas Diecezji Gliwickiej – Zabrze
III miejsce: Anna Potoczna, Barbara Roik, Bartek Hinc „Jeszcze w zielone gramy” WTZ „Tęcza” – Zabrze
Konkurs plastyczny:
I miejsce: Tomasz Górski, bez tytułu – WTZ Caritas Diecezji Gliwickiej – Zabrze
II miejsce: Grzegorz Płucieńczak „Nuty duszy” –Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek św. Faustyna ŚDS – Tychy
III miejsce: Halina Czypionka „Skrzydlate marzenia” – Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek św. Faustyna ŚDS – Tychy
Data publikacji: 14.11.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również