Wspólna piosenka polskich gwiazd i laureatów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki na czas epidemii

Gwiazdy polskiej sceny i laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki dla uzdolnionych wokalnie osób z niepełnosprawnościami wspólnie nagrali piosenkę „Mimo Wszystko”, którą udostępnili na platformach muzycznych. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa festiwal nie odbędzie się.

Anna Dymna, której fundacja „Mimo Wszystko” organizuje Festiwal Zaczarowanej Piosenki od 2005 r. powiedziała 30 kwietnia, że pomysł na wspólną piosenkę zrodził się na początku kwarantanny. Jej tekst aktorka otrzymała w prezencie od Wojciecha Młynarskiego w 2005 r.

– Mateusz Pospieszalski, napisał do słów Wojtka Młynarskiego specjalną, energetyczną muzykę, byśmy właśnie teraz mogli razem zaśpiewać te słowa i uświadomić sobie, że naprawdę „najlepszym schronieniem dla człowieka jest drugi człowiek” – wyjaśniła Dymna.

– Musieliśmy tylko, kierując się rozsądkiem – zmuszeni sytuacją – zmienić słowa: „Wyciągnij rękę, podejdź blisko” na „Pomachaj ręką, bądź sercem blisko”. Ale mam nadzieję, że Wojtek nam wybaczy. Codziennie słucham tej piosenki i od razu dzwonię do kogoś, by choć chwilę porozmawiać, zapytać, czy czegoś nie potrzeba i podzielić się uśmiechem. Tak to działa. Nie damy się smutkom. Bądźmy razem, choć chwilowo w pewnej odległości – dodała aktorka.

Utwór nagrali wspólnie, choć każdy osobno, w swoim domu, polscy wokaliści, muzycy, a także laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Wykonują ją: Kayah, Ania Wyszkoni, Małgorzata Ostrowska, Barbara Pospieszalska, Piotr Cugowski, Michał Szpak, Mieczysław Szcześniak, Adam Nowak.

W nagraniu wzięli również udział laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki: Klaudia Skotarczak, Daria Barszczyk, Klaudia Borczyk, Patrycja Błach, Ula Kowalska, Julka Walczyna, Paulina i Bartek Gruszeccy, Krzysiek Szymaszek, Michał Ziomek, Grzegorz Dowgiałło i Kamil Czeszel.

W chórkach zaśpiewali Lidia Pospieszalska i Mateusz Pospieszalski, a także dzieci: Tymon, Tosia, Leon, Łucja, Nina, Marysia, Madina, Michał i Tosia Labahua. Na instrumentach zagrali: Łukasz Dmochewicz – perkusja, Marcin Pospieszalski – gitara basowa, Mateusz Pospieszalski – fortepian, Janusz Yanina Iwański – gitara elektroakustyczna.

W zeszłym miesiącu pomysłodawczyni Festiwalu Zaczarowanej Piosenki Anna Dymna poinformowała, że 16. edycja festiwalu została przełożona na przyszły rok z powodu epidemii koronawirusa.

Imprezę organizuje Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” we współpracy z Telewizją Polską przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury. Festiwal opieką artystyczną otacza Irena Santor.

Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach wiekowych: dziecięcej (10-16 lat) oraz w kategorii młodzieży i dorosłych (powyżej 16. roku życia). Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wybiera 32 półfinalistów, którzy występują w koncercie półfinałowym. 12 osób, które zaprezentują się tam najlepiej otrzymuje zaproszenie na warsztaty wokalne, próby i finałowy koncert do Krakowa. Laureatami zeszłorocznej edycji festiwalu byli Martyna Wójcik i Natalia Pycek ex aequo (w kategorii dzieci) oraz Kamil Czeszel (w kategorii dorosłych).

W ciągu 15 lat do udziału w ogólnopolskim konkursie wokalnym na „zaczarowaną piosenkę” nadesłano do Fundacji Dymnej ponad 4 tys. zgłoszeń. 80 laureatów otrzymało statuetki Zaczarowanego Ptaszka i odebrało nagrody o łącznej wartości ponad 1 miliona złotych. Laureaci konkursu występowali podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i brali udział w telewizyjnych programach typu talent show. (PAP)

Rafał Grzyb, fot. Ewa Zaleska / Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko

Data publikacji: 30.04.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również