Osoby niepełnosprawne a wymiar sprawiedliwości – konsultacje

W roku 2018 grupa nieformalna zrealizowała projekt "Nie taki niepełnosprawny straszny, jak go malują" współfinansowany z FIO Śląskie Lokalnie. Częścią projektu było wypracowanie rekomendacji dla prokuratury, policji i straży miejskiej dot. kontaktu z osobami z niepełnosprawnościami oraz propozycji zmian w przepisach.

Kontynuacją działań jest projekt „Wzajemne oswajanie”, również współfinansowany z FIO Śląskie Lokalnie.

W jego ramach 17 czerwca w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyło się spotkanie dla osób niepełnosprawnych i zainteresowanych tematyką niepełnosprawności z przedstawicielami policji, prokuratury i sądu.
http://naszesprawy.eu/prawo/osoby-niepelnosprawne-a-wymiar-sprawiedliwosci/

Obie strony widzą potrzebę dalszej współpracy. Zależy nam również na uzupełnieniu i dopracowaniu rekomendacji. Podzielimy je na rekomendacje dla policji i straży miejskiej, prokuratury oraz sądu. Rekomendacje i propozycje zmian w przepisach prześlemy do instytucji oraz polityków.
W związku z tym, zwracam się do Państwa z prośbą o następujące rzeczy:
1. opinię na temat załączonych propozycji i rekomendacji oraz sugestie, co jeszcze warto dodać,
2. propozycje rekomendacji dla organizacji pozarządowych i osób niepełnosprawnych dot. przygotowania osób z niepełnosprawnościami do kontaktu ze służbami mundurowymi i wymiarem sprawiedliwości,
3. opisanie dobrych i złych praktyk dot. kontaktu osób niepełnosprawnych z sądem, prokuraturą, policją lub strażą miejską. Mogą to być np. doświadczenia Państwa lub osób, które wspieracie. Będzie to pomocne w tworzeniu rekomendacji i planowaniu kolejnych szkoleń dla pracowników służb i wymiaru sprawiedliwości.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że aby skutecznie pomóc człowiekowi w trudnej sytuacji, niezbędna jest współpraca pomiędzy służbami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Obecnie często jest tak, że każdy zajmuje się swoim obszarem, kóre się nie stykają. Zbieramy więc także pomysły, jak powinna wyglądać taka współpraca.
Na propozycje czekam do końca sierpnia. Proszę o wysyłanie ich na adres
pashan@poczta.onet.pl
Hanna Pasterny

Rekomendacje dla prokuratury, policji i straży miejskiej

Propozycje zmian w przepisach dotyczących kontaktu osób niepełnosprawnych z wymiarem sprawiedliwości

Data publikacji: 29.07.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również