Koty działają kojąco na dzieci z autyzmem

Obecność kota w domu pozytywnie wpływa na poziom empatii u dzieci autystycznych i zmniejsza lęk separacyjny – wynika z analizy opublikowanej przez „Journal of Pediatric Noursing”.

– Choć wiele dotychczasowych badań wskazuje na korzyści płynące z kontaktu dzieci autystycznych z psem, kontakt z kotem może okazać się dla nich bardziej kojący. U dzieci z autyzmem mogą występować zaburzenia sensoryczne lub nadwrażliwość słuchowa, dlatego kot może być lepszym towarzyszem dla niektórych rodzin – mówi dr Gretchen Carlisle z Uniwersytetu Missouri.

Badaczka przez 18 miesięcy obserwowała wpływ kotów na zachowanie dzieci autystycznych w wieku od 6 do 14 lat. Przed adopcją sprawdzano temperament zwierząt i wybierano te, które były spokojne i dopasowane do rodziny.

Rodziny dzieci nie tylko informowały o wytworzeniu trwałej więzi pomiędzy dzieckiem a kotem, ale także o zmniejszeniu objawów lękowych i zwiększeniu poziomu empatii.

– Z wcześniejszych badań wiemy, że rodzice dzieci z autyzmem mogą być bardziej zestresowani niż rodzice dzieci z innymi formami niepełnosprawności. Zaobserwowaliśmy, że codzienny kontakt z kotem pozytywnie wpływał także na ich samopoczucie – dodaje dr Carlisle.

Więcej na stronie publikacji (DOI: 10.1016/j.pedn.2020.11.011) (PAP)

koc/ zan/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 14.01.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również