Kwarantanną objęto pracowników i pensjonariuszy DPS w Bobrku

Dziesięciu pracowników oraz 33 mieszkańców jednego z oddziałów Domu Pomocy Społecznej w Bobrku koło Oświęcimia zostało objętych kwarantanną po dodatnim wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 u jednej z opiekunek – podało starostwo oświęcimskie.

Badaniom na obecność koronawirusa poddanych zostało 127 pracowników po tym, jak dwie osoby zatrudnione w DPS otrzymały decyzje o obowiązku poddania się kwarantannie po kontakcie z zakażonym spoza ośrodka. Jeden wynik był pozytywny.

– Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oświęcimiu kwarantanną domową zostało objętych ośmiu pracowników oraz 33 mieszkańców jednego z oddziałów DPS. Pozostałe oddziały pracowały w dotychczasowym rygorze sanitarnym – oświadczył dyrektor DPS Mariusz Sajak.

Szef placówki dodał, że przebadano 33 pensjonariuszy objętych kwarantanną. Wszystkie wyniki są negatywne.

– Na chwilę obecną, oprócz przypadku jednej pracownicy, nie stwierdza się żadnych zakażeń COVID-19 na terenie DPS w Bobrku – zapewnił. – Sytuacja jest potwierdzeniem, że największe niebezpieczeństwo czyha na zewnątrz. (…) Ponieważ niebezpieczeństwa zakażenia w placówce nie da się całkowicie uniknąć, należy w dalszym ciągu podejmować wszelkie działania, aby je minimalizować – dodał.

Dyrektor dodał w oświadczeniu, że od początku marca w DPS wprowadzony został szczególny reżim sanitarny. Ograniczono kontakty wzajemne mieszkańców i personelu poszczególnych oddziałów. Praca odbywa się w maseczkach. Stosowane są rękawiczki jednorazowe. Wzmożono też czynności związane z dezynfekcją. Wprowadzone zostały ograniczenia w odwiedzinach i opuszczaniu przez mieszkańców terenu domu.

DPS w Bobrku jest jednostką podległą powiatowi oświęcimskiemu. Sprawuje całodobową opiekę nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Dom dysponuje 203 miejscami. (PAP)

Marek Szafrański, fot. pixabay.com

Data publikacji: 19.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również