Nowe rozwiązania w kardiochirurgii

Nowe rozwiązania w kardiochirurgii

W polskiej kardiochirurgii zastosowano nowe rozwiązania, które nie tylko poprawiają funkcje serca, ale są jednocześnie mniej inwazyjne dla pacjenta.

Jednym z przeprowadzonych zabiegów było przezskórne wszczepienie zastawki aortalnej, która łączy cechy klasycznej zastawki biologicznej i zastawki wszczepianej drogą przezskórną tzw. TAVI.

Zabieg taki jest kilkakrotnie krótszy niż przeprowadzony metodą tradycyjną, bez konieczności rozcinania mostka, co zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych. Skrócenie czasu zabiegu ma ogromne znaczenie szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku, czy z innymi schorzeniami np. niewydolnością nerek.

Drugim innowacyjnym rozwiązaniem było wszczepienie 45-letniemu pacjentowi płatka zastawki aortalnej wraz z tzw. komisurą, która jest strukturą anatomiczną mocującą zastawkę do aorty.

Po raz pierwszy takie rozwiązanie przeprowadzono u osoby dorosłej. Do tej pory metoda ta była stosowana tylko w rekonstrukcji zastawek u dzieci. Zaletą tego implantu jest właściwość rekonstrukcyjna. Po pewnym czasie zostanie on zasiedlony przez własne komórki organizmu i nie będzie obcą tkanką.

Oba zabiegi wykonano w Klinice Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, przez zespół prof. Marka Jasińskiego.

kat
Data publikacji: 08.04.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również