Poznańska klinika pierwsza w Polsce wszczepia nowy typ implantu słuchowego

Pierwsze operacje wszczepienia innowacyjnego implantu słuchowego przeprowadzono w klinice otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Placówka jest pierwszą stosującą w Polsce tę metodę leczenia. Nowe implanty mają być wygodniejsze dla pacjentów.

Poznańska klinika jest jednym z ośmiu ośrodków w Europie, które wdrażają nowe rozwiązanie. Implanty słuchowe są wszczepiane w szpitalu im. Heliodora Święcickiego od 25 lat.

Nowe rozwiązanie opiera się na aktywnym przetworniku z elementem piezoelektrycznym, wszczepionym w struktury ucha. Odpowiednio przetworzony sygnał trafia tam z ukrytego między włosami pacjenta miniaturowego procesora dźwięku.

Dotąd nowe implanty lekarze wszczepili trzem osobom. Operacje przeprowadził zespół pod kierunkiem otochirurga doc. Wojciecha Gawęckiego, koordynatora poznańskiego programu leczenia zaburzeń słuchu za pomocą implantów słuchowych.

– W przypadku nowych implantów mamy do czynienia z urządzeniem silniejszym, mniejszym i – jak zapewnia producent – mniej awaryjnym niż w przypadku dotychczas stosowanych urządzeń – powiedział PAP doc. Gawęcki.

W poznańskim ośrodku wszczepiane są głównie implanty ślimakowe oraz, w mniejszej liczbie, implanty na przewodnictwo kostne.

– Implant, który wszczepiamy od kilku dni, wskazaniami pokrywa się z implantami na przewodnictwo kostne. Łączy zalety dotychczas stosowanych systemów, jest przy tym pozbawiony ich wad. Implanty, które dawały dobrą jakość transmisji dźwięku, cechowały się tym, że musiały mieć metalowy wspornik wystający przez skórę. Nie zawsze wyglądało to ładnie, istniało też ryzyko zakażenia wokół tego elementu. Z kolei implanty, w których zastosowano magnetyczne połączenie, nie miały wystającego zaczepu przez skórę, ale miały gorszą jakość dźwięku – powiedział doc. Gawęcki.

W nowym typie implantów część aktywna, wytwarzająca wibracje przenoszone przez kość, jest umieszczona w wewnętrznej części urządzenia. „Emisja drgań odbywa się już w organizmie człowieka. Procesor zewnętrzny jest mocowany siłami magnetycznymi, ale nie ma to już wpływu na jakość dźwięku – wyjaśnił doc. Gawęcki.

Pierwszej implantacji z użyciem nowego typu urządzenia dokonano na początku września, następnie przeprowadzono tę operację drugiemu i trzeciemu pacjentowi. Zabiegi przebiegły pomyślnie, pierwszy z pacjentów już opuścił szpital. Aktywacja systemu nastąpi po 5-6 tygodniach po wprowadzeniu implantu. Wtedy będzie wiadomo, jak urządzenie się sprawuje i co słyszy pacjent.

Nowe implanty wszczepiane są również we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii. Poznańska placówka wszczepia implanty słuchowe od 1994 r. Z tej metody leczenia skorzystało blisko 2 tys. pacjentów kliniki.

Nowy implant jest droższy niż dotychczas stosowane. Klinika poinformowała, że dzięki zaangażowaniu prof. Witolda Szyftera – twórcy poznańskiego programu implantacji słuchu, oraz kierownik kliniki prof. Małgorzaty Wierzbickiej nowe rozwiązanie zostało wpisane na listę świadczeń medycznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. (PAP)

Rafał Pogrzebny, fot. pixabay.com

Data publikacji: 10.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również