Sztuczna inteligencja przekształca sygnały z mózgu na zdania

Sztuczna inteligencja przekształca sygnały z mózgu na zdania

Sztuczna inteligencja już od lat jest stosowana do tłumaczenia aktywności mózgu na pojedyncze słowa. Wiele osób, które utraciły zdolność mówienia komunikuje się za pomocą technologii. Sławnym przykładem był brytyjski fizyk Stephen Hawking, który używał syntezatora mowy aktywowanego przez mięsień w policzku.

Naukowcy z University of California w San Francisco opracowali urządzenie, które może syntetyzować całe zdania. Na razie metodę tę można stosować w warunkach laboratoryjnych, ale przeskok od pojedynczych sylab do zdań jest imponującym osiągnięciem.

Obecnie osoby, które komunikują się za pomocą urządzeń muszą wpisywać pojedyncze słowa co powoduje, że metoda jest bardzo powolna. Możliwe jest wypowiedzenie do dziesięciu słów na minutę, podczas gdy zdrowe osoby wypowiadają przeciętnie około 150 słów.

W opracowywanej metodzie ze 101 syntezowanych zdań słuchacze mogli zrozumieć średnio 70 proc. słów. Ponadto zdania zsyntetyzowane były niższej jakości niż zdania stworzone na podstawie słyszalnej mowy, jednak zdaniem naukowców wyniki są nadal zachęcające.

tuk, fot. www.pixabay.com
Data publikacji: 26.04.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również