W próbkach od 30 obywateli, którzy wrócili z Chin, nie stwierdzono koronawirusa

Poinformował o tym 7 lutego wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że wszystkie te osoby czują się bardzo dobrze i u żadnej z nich nie ma objawów infekcji. Dodał, że obecnie w kraju jest hospitalizowanych 10 osób z podejrzeniem obecności koronawirusa, kwarantanną jest objętych 13 osób, a nadzorem epidemiologicznym 1068.

– To trochę więcej w porównaniu do poprzedniej konferencji, ale jest to naturalne, bo do Polski przemieszczją się obywatele z Chin, którzy są objęci przez służby sanitarne kwarantanną” – powiedział.
Zapewnił też, że wszystkie służby są w pełnej gotowości. – Dwa dni temu odwiedziłem szpitalne oddziały ratunkowe w Warszawie, warszawską stację pogotowie. Tak jak zawsze powtarzam, jeżeli pojawi się koronawirus w Polsce, jesteśmy na to przygotowani – stwierdził.

– Ja też z radością oznajmiam, że praktycznie we wszystkich próbkach, które trafiły w ciągu ostatniego tygodnia do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, nie stwierdziliśmy obecności koronawirusa – oświadczył dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny dr n. med. Grzegorz Juszczyk.

Wymienił miasta, z których próbki trafiły do instytutu: Wrocław, Rzeszów, Łódź, Białystok, Lublin, Chorzów, Kraków, Ostróda, Wałbrzych, Cieszyn i Szczecin.
– Pokazuje to czujność, która nie ustaje, w każdym mieście w Polsce. Te próbki są przekazywane przez lekarzy z oddziałów zakaźnych, szpitali zakaźnych – powiedział Juszczyk.

Przypomniał, że badania próbek na obecność koronawirusa są prowadzone w Polsce od ubiegłego czwartku.
Podkreślił, że są one prowadzone z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa zarówno wobec materiału, jak i dla personelu. Podziękował zespołowi, który bada próbki.

Dodał, że ostatni tydzień można podsumować stwierdzeniem: „Brak koronawirusa i pełna gotowość diagnostyczna”.

Jak poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, łącznie od 31 grudnia 2019 r. do 7 lutego 2020 r. zanotowano 31,503 tys. laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem 2019-nCoV na świecie, głównie w Chinach. Z powodu nowego koronawirusa zarejestrowano w tym czasie 638 zgonów.

Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel i duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Zgodnie z danymi WHO z 6 lutego 2020 r. u 13,6 proc. potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodzą z Chin. (PAP)

Karolina Kropiwiec, Karolina Mózgowiec, Danuta Starzyńska-Rosiecka, fot. pixabay.com

Data publikacji: 08.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również