Długa droga do „odmrożenia” goalballa

Pierwszy Turniej Mistrzostw Polski w Goalball 2020, który miał się odbyć w dniach 27-29 marca 2020 roku w Chorzowie, został odwołany, jak wszystkie imprezy; 11 marca na fejsbukowym profilu Goalball Polska przeczytaliśmy: Zwycięzcą pierwszego turnieju Mistrzostw Polski w Goalballu 2020 został… koronawirus SARS-CoV-2.

#zostanwdomu

A potem już tylko sztab szkolenowy kadry polskiej w goalball, reprezentacja Polski oraz cała społeczność Goalball Polska wspiera akcję „zostań w domu”, zamieszczając filmy z takim apelem.

W kolejnych dniach i tygodniach zawodnicy wrzucają filmy relacjonujące treningi w domu, biegi wokół stołu, zabawy z dźwięczącą piłką i psem, jazdę na stacjonarnym rowerku. Starają się nie stracić ducha. Organizują quizy, zamieszczają wywiady online z czołowymi zawodnikami, trenerami, wspominają.

Wreszcie pod koniec kwietnia na fanpage’u ogłoszono konkurs – wyzwanie krokowe, drużynową zabawę, polegającą na tym, aby spacerując, biegając zrobić jak największą ilość kroków. Zainteresowanie przerosło oczekiwania pomysłodawców, bowiem do turnieju zgłosiła się… reprezentacja Kataru! Przypomnijmy – gościła w Polsce w ubiegłym roku i wywalczyła trzecie miejsce na turnieju Silesia Cup, jak się okazało – obserwuje fejsbookowy profil polskiego goalballa. Na początku maja ogłoszono zasady wirtualnego turnieju i jego termin – 9 maja. 24 godziny wysiłku fizycznego!

Wystartowało 7 drużyn, kilka osób indywidualnie, a nawet sędziowie. Wyniki były imponujące, niemało osób pokonało ponad 50 km, ktoś w ciągu 3 godzin, za jednym razem dystans maratoński, byli i tacy, którzy nie przekroczyli 5 km. Tym większe brawa dla nich, wszyscy byli podziwiani i szanowani, że podjęli trud. Katarczycy drużynowo zajęli ostatnie miejsce, mieli utrudnione zadanie, z powodu Ramadanu i 40 stopniowej temperatury, pokonali 70 km i otrzymali gratulacje od polskich goallballowców za zaangażowanie, mimo tak niesprzyjających okoliczności.

Dopiero w lipcu rozpoczęły się treningi na sportowych halach, wyjazdy na zgrupowania, szkolenia. Aż we wrześniu stało się możliwe, aby Start Katowice z półrocznym opóźnieniem rozpoczął w Chorzowie cykl Mistrzostw Polski w Goalballu. I wreszcie mogliśmy usłyszeć wytęsknione

Quiet please! Play!

… i w sali Szkoły Podstawowej nr 37 w weekendowe dni 12 i 13 września cieszyć się grą uczestników I Turnieju Eliminacyjnego Mistrzostw Polski w Goalballu 2020.

System rozgrywek bez zmian, zaplanowane są trzy turnieje. Rywalizowały I i II liga, o koronę dla Mistrzów Polski. Zgłosiło się 11 drużyn. W I lidze: Bierutów, Katowice, Laski, Lublin, Szczecin, w II: Bydgoszcz I, Bydgoszcz II, Katowice II, Kraków I, Kraków II, Wrocław, jednak Wrocław nie mógł na rozgrywki przyjechać. Wszyscy mają jednak nadzieję, że dołączy do II Turnieju w Oleśnicy.

Po tak długiej przerwie nie wiadomo było jakich wyników można się spodziewać, niektóre drużyny miały problemy z dostępem do sal.

Zawodnicy z Bydgoszczy, których zespoły uplasowały się na drugiej i trzeciej pozycji w II lidze, przyznają: – Niestety 6 miesięcy przerwy zrobiło swoje. Obrona dramat, nie tylko w naszym zespole. Jak dodał jeden z nich: – Zdziwiłbym się gdyby było inaczej. Najważniejsze, że wszystko powoli wraca do normy i że jest chęć do walki!

Drużyna ze Szczecina w tym roku debiutowała w I lidze i bardzo dobrze się spisała rozgrywając wyrównany mecz z mistrzami Polski, zakończony wynikiem 17:15 dla Bierutowa, był to pokaz gry na wysokim poziomie. Następnie pokonali Katowice, nieznacznie przegrali z Lublinem (ubiegłorocznym wicemistrzem Polski). Brawa dla Szczecina, warto było pokonać długą drogę do Katowic.

Podobnie Laski – beniaminek w I lidze – zaprezentowały się obiecująco i doświadczonym drużynom pierwszoligowym wcale nie było z nimi łatwo. Z Lublinem przegrały zaledwie trzema punktami, kolejny ich mecz z najmocniejszym Bierutowem zakończył się wynikiem 16:12. No i Laski wygrały 13:3 z Katowicami. Dla zespołu z Katowic to w ogóle nie był dobry czas, przegrał wszystkie swoje mecze.

Za to organizacyjnie spisali się jak zawsze, na medal.

W pierwszej lidze najlepsze okazały się Bierutów i Lublin, w meczu który zagrali ze sobą na koniec turnieju, zawodnicy z Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji Start Lublin okazali się lepsi i z wynikiem 9:6, wygrali turniej, mając trzy punkty przewagi nad drugim w tabeli Bierutowem.

Z kolei w drugiej lidze prowadzą Kraków I i Bydgoszcz I, w bezpośrednim pojedynku krakowiacy wygrali aż 20:12.

Projekt „I Turniej Eliminacyjny Mistrzostw Polski w Goalballu” jest współfinansowany ze środków PFRON, a także Ministerstwa Sportu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz środków własnych WSSiRN Start w Katowicach.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ilona Raczyńska

Data publikacji: 21.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również