Polscy siłacze wrócili z pięcioma medalami z Manchesteru

Magdalena Kostka

Pięć medali w tym trzy srebrne i dwa brązowe to dorobek polskich ciężarowców na Pucharze Świata, który odbył się w dniach 25-28 marca  w Manchesterze. Były to zawody zaliczane do rankingu światowego, w którym zawodnicy walczą o przepustkę na Paraolimpiadę do Tokio.

Pierwszy medal wywalczyła nasza niezawodna srebrna medalistka z Paraolimpiady z Pekinu Justyna Kozdryk / Start Radom, która w kategorii wagowej  45 kg w trzeciej próbie wycisnęła sztangę ważącą  90 kg. Musiała jednak uznać wyższość Nigeryjki Latifat Tijani, która uporała się z ciężarem 95 kg.
Natomiast w tej samej kategorii wagowej na czwartym miejscu została sklasyfikowana Monika Szram / CR Grudziądz z wynikiem 57 kg.

Drugi medal wśród pań wywalczyła także nasza medalistka paraolimpijska z 2016 r. z Rio de Janeiro – Marzena Zięba / Start Tarnów, która ukończyła zawody ze srebrnym medalem. Marzena zaliczała w kategorii plus 86 kg w pierwszym podejściu 130 kg. Niestety druga próba do 135 i trzecia do 140 kg na rekord Europy nie były już udane. Sztanga była co prawda w górze, ale sędziowie nie zaliczyli tych podejść, dopatrując się błędów technicznych. W tej kategorii wygrała również reprezentantka Nigerii Loveline Obiji z wynikiem 150 kg.

Magdalena Kostka / Start Katowice uplasowała się na szóstym miejscu w kategorii 67 kg z rezultatem 76 kg, gdyby startowała w kategorii wyższej to z tym wynikiem wywalczyłaby brązowy medal.

Sławomir Szymański jako jedyny z naszych reprezentantów zaliczył wszystkie trzy podejścia i wywalczył trzecie miejsce w kategorii 49 kg. Reprezentant Startu Wrocław zaliczył podejścia do ciężarów 125 kg, 128 kg oraz 132 kg.

Natomiast Marek Trykacz, ubiegłoroczny zdobywca pucharu, wywalczył srebrny medal w kategorii 65 kg, chociaż była szansa na złoto. Marek w pierwszej próbie zaliczył 172 kg i w drugim podejściu zgłoszono aż 180 kg, co dawało pewne złoto. Niestety, mimo wyciśnięcia sztangi sędziowie zarówno w drugim jak i trzecim podejściu doszukali się błędów technicznych,  nie zaliczając tych podejść. . Szkoda, bo do zwycięstwa wystarczyło zaliczyć 174 kg o 2 kg więcej, gdyż jego rywal Anglik Mark Swan, który zaliczył 173 kg.

Mariusz Tomczyk / Start Wrocław nasz najbardziej doświadczony i obecnie najstarszy reprezentant biało-czerwonych wywalczył brązowy medal w kategorii 59 kg, podnosząc sztangę ważącą 162 kg w trzeciej próbie.

Startujący w kategorii wagowej 72 kg Artur Lis / Start Tarnów nie może zaliczyć tych zawodów do udanych, gdyż nie zaliczył żadnego podejścia do ciężaru 155 kg, podobnie jak Michał Salwa / Start Wrocław w kategorii 107 k, nie zaliczając swoich podejść do ciężarów 181, 185 i 187 kg.

Niestety mieliśmy jeszcze kilku naszych reprezentantów, którzy mieli duże szanse powalczenia o medale, ale niestety z powodu kontaktu z osobą zakażoną na COVID 19 i przymusowej izolacji nie wystartowali Paulina Przywecka-Puziak / Start Bydgoszcz, Mikołaj i Tomasz Kociubińscy oboje Start Wrocław, Grzegorz Lanzer, Tomasz Majewski z Startu Koszalin. Także mieliśmy swój akcent sędziowski, gdyż w panelu zasiadała Sylwia Ossmann.