Spełnione marzenia, czyli włoska wyprawa

Spełnione marzenia, czyli włoska wyprawa

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kuźnicy Grabowskiej, prowadzonego przez Fundację Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie" z Kalisza, spełnili swoje marzenie uczestnicząc w wycieczce do Włoch, w ramach obchodów 20-lecia działalności tej placówki. Po wielu miesiącach przygotowań nadszedł wyczekiwany przez wszystkich dzień wyjazdu.

O godzinie 1,00 w nocy, 15 stycznia wszyscy bardzo podekscytowani z wielką radością wyruszyliśmy w drogę po nowe i niespotykane wrażenia. Pierwszym przystankiem było wzgórze pod Wiedniem – Kahlenberg (Łysa Góra), z której mogliśmy podziwiać panoramę Wiednia. Wzięliśmy udział w mszy św. odprawionej w intencji o zdrowie wszystkich uczestników, opiekunów i szczęśliwą podróż.

Po noclegu w Rimini, następnego dnia pojechaliśmy do San Marino, najstarszej w świecie republiki która przywitała nas słoneczną lecz mroźną pogodą. W mieście zachowały się średniowieczne domy, place i fortyfikacje. Powyżej grodu na trzech wierzchołkach góry Titano zbudowano obronne zamki połączone murami z licznymi bramami i basztami.

Po spacerze przepiękną turystyczną trasą, wyruszyliśmy do głównego celu naszej podróży – do Rzymu. Zakwaterowani byliśmy w ośrodku przystosowanym pielgrzymów z niepełnosprawnością – Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II (Casa di Accoglienza „Giovanni Paolo II” Opera don Orione, via della Camilluccia 120). To Ojciec św. Jan Paweł II zapragnął, by jako trwały pomnik Roku Jubileuszowego 2000 powstał w Rzymie Dom Pielgrzyma dla pielgrzymów niepełnosprawnych, którzy będą mogli na koszt Stolicy Apostolskiej zatrzymać się w Wiecznym Mieście. Dom prowadzą księża Orioniści. W tym gościnnym ośrodku zatrzymaliśmy się na pięć dni, mając zapewniony całodobowy pobyt i wyżywienie.

Trzeci dzień wycieczki od samego rana poświęciliśmy na zwiedzanie Rzymu. Pani Gabrysia – nasza przewodnik, pokazała nam najważniejsze i najpiękniejsze miejsca w Rzymie. Starożytne monumentalne budowle: Forum Romanum, Koloseum, plac Maltański, Usta Prawdy, Kapitol z Muzeami Kapitolińskimi, Fora Cesarskie z kolumną Trajana, Pałac Anioła czy Panteon i słynną Fontana di Trevi, a także nieodłącznie kojarzone z Rzymem Schody Hiszpańskie, na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie. Niezwykła historia tych miejsc, zabytków ich niewyobrażalne jak na tamte czasy rozmiary i niezwykła pomysłowość z jaką zostały zaprojektowane, a także niepowtarzalny styl architektoniczny uwidaczniły nam jak potężnym państwem było niegdyś Cesarstwo Rzymskie.

Następnego dnia udaliśmy się na audiencję generalną. Po godzinnym oczekiwaniu nadszedł dla nas wszystkich tak upragniony i wyczekiwany moment. Pojawienie się Ojca Świętego wywołało wśród niezwykłe poruszenie. Wszyscy chcieli być jak najbliżej Papieża. Gdy zbliżał się do nas można było odczuć narastającą radość i wzruszenie. Każdy z nas poczuł się wówczas wyróżniony. Wspólna modlitwa z Ojcem Świętym była czymś niezwykłym. Na zakończenie uroczystości Papież pobłogosławił przyniesione przez wiernych dewocjonalia.

Niesamowitym przeżyciem było zwiedzanie Bazyliki św. Piotra, w której pani przewodnik wskazała nam najważniejsze sceny i wydarzenia w historii chrześcijaństwa. Wszyscy byliśmy ogromnie wzruszeni mogąc przebywać w tak niezwykłym miejscu. Modlitwa przy grobie św. Piotra, będącym centralnym punktem Bazyliki, nad którym wznosi się ołtarz, a także przy grobie św. Jana Pawła II – naszego papieża była dla wszystkich ogromnym przeżyciem. Z trudem powstrzymywaliśmy łzy wzruszenia, iż to właśnie nam jest dane być w tym miejscu.

Po tak niezwykłych doznaniach wróciliśmy do ośrodka na posiłek i nocleg, ażeby kolejnego dnia wyruszyć do Castel Gandolfo nad jeziorem Albano, a następnie w stronę klasztoru i cmentarza żołnierzy polskich pod Monte Casino. To szczególne dla wszystkich Polaków miejsce, w którym żołnierze dowodzeni przez generała Władysława Andersa, po niezwykle zaciętych walkach zdobyli to wzgórze. Obecnie znajduje się tam klasztor i cmentarz poległych żołnierzy. Kolejny raz stanęliśmy w miejscu tak ważnym dla nas Polaków – bez tego zwycięstwa trudno było by sobie wyobrazić losy polskiego narodu. Dzięki heroicznemu poświęceniu spoczywających tam żołnierzy my dzisiaj możemy cieszyć się wolnością i żyć w niepodległym kraju.

W ten sposób nadszedł dzień gdy pożegnaliśmy się chóralnym okrzykiem z przemiłymi gospodarzami i wyruszyliśmy autobusem w kierunku Werony – miasta znanego z dramatu Williama Szekspira „Romeo i Julia”. Chociaż dzieło powstało w XVI w. miasto i bohaterowie dramatu wciąż są symbolem romantycznej miłości. Spacerowaliśmy klimatycznymi uliczkami od rzymskiego amfiteatru Arena przez Piazza dei Signori do Casa Capuletti ze słynnym balkonem Julii.

Ostatnią noc spędziliśmy w eleganckim czterogwiazdkowym hotelu w pobliżu Werony. Po obfitym śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną. Będąc w Austrii zatrzymaliśmy się na dłuższy postój, w trakcie którego zjedliśmy smaczny obiad oraz zaopatrzyliśmy się w kanapki na kolację. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Kuźnicy Grabowskiej późno w nocy. Ta wyjątkowa wycieczka z niezapomnianymi przeżyciami i widokami pozostanie na długo w naszej pamięci.

Tekst i fot. Bogumiła Ofiara (Fundacja „Miłosierdzie”)

W wycieczce udział wzięły: 34 osoby z niepełnosprawnością, pięcioro rodziców – opiekunów, dziewięcioro opiekunów – pracowników WTZ, dwóch kierowców oraz pilot – przewodnik. Składamy serdeczne podziękowanie Biuru Podróży Olestur oraz przewodniczce pani Gabrysi Karmasz za dostosowanie przebiegu tej eskapady do możliwości fizycznych naszej grupy.
Data publikacji: 24.02.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również