Sportowcy paraolimpijscy z coraz większym wsparciem

Od lewej: Minister Zdrowia Witold Bańka i Łukasz Szeliga prezes PKPar

Polski Komitet Paraolimpijski obchodzi 20-lecie włączenia do struktur międzynarodowych. Była to znakomita okazja do podsumowania działalności PKPar. 10 maja na briefingu prasowym Minister Zdrowia Witold Bańka powiedział, że Polska ma jeden z najlepszych na świecie systemów wsparcia sportu osób z niepełnosprawnościami.

Resort wydał w 2018 roku na ten cel ponad 58 milionów złotych. – To wzrost w stosunku do poprzednich lat o jedną trzecią.

Obecnie aż 308 sportowców z niepełnosprawnością jest stypendystami ministerstwa. Ponadto 37. sportowców przygotowujących się do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio objętych jest programem team 100. Każdy z jego beneficjentów otrzymuje rocznie 40 tys. zł.

Minister zwrócił również uwagę, że niektóre rozwiązania stosowane w polskim systemie finansowania sportu w wielu innych krajach nie występują, Tylko w Polsce i na Węgrzech są wypłacane świadczenia emerytalne medalistom igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich po zakończeniu kariery sportowej.

Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga oprócz wsparcia finansowego otrzymywanego z ministerstwa i PFRON docenia otwarcie się sektora prywatnego i mediów na sport osób niepełnosprawnych.

Warto przypomnieć, że w 2016 roku Telewizja Polska po raz pierwszy transmitowała na żywo Igrzyska Paraolimpijskie z Rio de Janeiro.

Najbardziej pozytywną rzeczą, która miała miejsce w ciągu ostatnich lat, jest zmiana stosunku kibiców i mediów, ale też sposobu, w jaki mówimy o sporcie paraolimpijskim – podkreślił Łukasz Szeliga.

Wsparcie finansowe jakie otrzymują zawodnicy przekłada się na coraz lepsze wyniki. Świadczy o tym wysoka 10 pozycja Polski w klasyfikacji medalowej igrzysk letnich w tabeli wszech czasów.

Jednak nie tylko medale są ważne w sporcie paraolimpijskim. Jak mówi prezes PKPar – gdzieś w tle jest informacja dla osób z niepełnosprawnościami, że można rehabilitować się przez sport i sięgać po sukcesy na najwyższym poziomie.

kat, fot. Bartłomiej Zborowski / PKPar
Data publikacji: 10.05.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również